PŚ w Lake Placid: Amerykański tor nieszczęśliwy dla Polaków

21:28, 15.12.2017 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 21:32, 15.12.2017

Dwójka Toni Eggert/Sascha Benecken oraz Roman Rjepiłow triumfowali w zawodach Pucharu Świata w Lake Placid. Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski, Artur Petyniak/Adam Wanielista i Mateusz Sochowicz nie mogą dzisiejszych zmagań zaliczyć do udanych.

Nie ma co się oszukiwać, tor w Lake Placid nie jest ulubionym obiektem reprezentantów Polski. Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski po pierwszym ślizgu zajmowali 17. miejsce i w drugim przejeździe obronili tę pozycję. Zawody do całkowicie nieudanych może zaliczyć dwójka Artur Petyniak/Adam Wanielista. Po pierwszym ślizgu Polacy zajmowali 22. miejsce. Niestety, w drugim przejeździe polscy saneczkarze przewrócili się i nie ukończyli zawodów. Na igrzyska olimpijskie pojedzie tylko dwójka Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski.

Dla kibiców ciągłe zwycięstwa dwójki Eggert/Benecken mogą wydawać się być nudne. Niemiecki duet w pierwszym ślizgu pobił rekord toru 43.372. Toni Eggert/Sascha Benecken w drugiej części zawodów jeszcze powiększyli swoją przewagę. Na podium stanęli Austriacy Peter Penz/Georg Fischler i Kanadyjczycy Tristan Walker/Justin Snith.

Wyniki - dwójki

Mateusz Sochowicz zajął 31. miejsce w rywalizacji jedynek. Reprezentant Polski po połowie zawodów był 30., ale został jeszcze wyprzedzony przez Artursa Darznieksa. Sochowicz wyprzedził tylko Australiczyka Alexandra Ferlazzo, który w pierwszym ślizgu miał duże problemy. Patrząc na to, że zawody odbyły się w Lake Placid sam awans młodego polskiego zawodnika jest sukcesem. Po raz pierwszy od 4 lat do zawodów głównych nie awansował Maciej Kurowski. Dodajmy, że obaj Polacy awansowali na igrzyska olimpijskie.

Ze zwycięstwa cieszył się Roman Rjepiłow. Po pierwszym ślizgu rosyjski saneczkarz był trzeci, ale w drugim przejeździe ustanowił rekord toru 50.875 i wygrał zawody. Rjepiłow wyprzedził swojego rodaka Siemiona Pawliczenkę oraz lidera po pierwszym ślizgu Tuckera Westa. W czołowej trójce nie znalazł się żaden Niemiec. Najlepszy z naszych zachodnich sąsiadów Johannes Ludwig był 4., a Felix Loch zajął 7. pozycję.