PŚ w Lahti: Zwycięstwo Joergena Graabaka, kolejny dobry występ Szczepana Kupczaka

15:52, 10.02.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 16:16, 10.02.2019

Joergen Graabak wygrał niedzielną rywalizację w Lahti zaliczaną do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Norweg wyprzedził minimalnie na mecie drugiego Japończyka - Akito Watabe. Trzeci był Mario Seidl. Kolejny dobry występ zanotował Szczepan Kupczak - Polak został sklasyfikowany w czołowej dwudziestce. Punktował również Paweł Słowiok.

Do biegu na dziesięć kilometrów jako pierwszy przystępował Mario Seidl. Austriak, który nie jest znakomitym biegaczem, miał 43 sekundy przewagi nad triumfatorem poprzedniego sezonu - Akito Watabe. Trzecie miejsce po serii skoków zajmował Espen Bjoernstad ze stratą pięćdziesięciu ośmiu sekund. Dopiero piąty (+1:14) startował do drugiej części rywalizacji jeden z najlepszych biegaczy Joergen Graabak. Norweg zdołał dogonić pozycję lidera, a o zwycięstwo walczył z Japończykiem Watabe. O tym, kto będzie triumfatorem dzisiejszych zawodów, musiał zdecydować fotofinisz. Ostatecznie to Graabak mógł cieszyć się ze zdobycia stu punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2018/2019. Norweski kombinator wygrał z przewagą... 0:00. Na podium zawodów w Lahti udało się również stanąć Seidlowi (+15,6).

Tuż za podium został sklasyfikowany Espen Bjoernstad. Duży awans zaliczyli kolejni zawodnicy: piąty był Magnus Krog, piętnasty  po serii skoków, szósty najlepszy z reprezentantów gospodarzy Iikka Herola, osiemnasty po rywalizacji na skoczni, siódmy Bernhard Gruber (11.), a ósmy Eero Hirvonen (19.). Dziewiąte miejsce zajął Leevi Mutru, a dziesiątkę zamknął Wilhelm Denifl. Na osiemnastej pozycji został sklasyfikowany najlepszy z Polaków Szczepan Kupczak. Biało-czerwony po serii skoków zajmował szóstą lokatę ze stratą 1:18 do lidera. Mimo że polski zawodnik nie utrzymał miejsca w pierwszej dziesiątce, to wydaje się, że jego forma biegowa rośnie. W czołowej trzydziestce, na dwudziestej dziewiątej pozycji, rywalizację w Lahti ukończył Paweł Słowiok, który bardzo dobrze spisał się w biegu - miał jedenasty czas na dziesięciokilometrowej trasie. Adam Cieślar był trzydziesty szósty, a Paweł Twardosz czterdziesty pierwszy.