PŚ w Lahti: Triumf Kristy Parmakoski, 30. miejsce Sylwii Jaśkowiec

12:24, 04.03.2018 Daniel Topczewski Aktualizacja: 12:49, 04.03.2018

Krista Parmakoski wygrała bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym podczas zawodów  Pucharu Świata w fińskim Lahti. Oprócz Finki na podium stanęły Natalia Nieprajewa i Norweżka Marit Bjoergen. Na trzydziestym miejscu zawody ukończyła Sylwia Jaśkowiec, dla której to pierwsze pucharowe punkty w tym sezonie.

Krista Parmakoski była jedną z faworytek rywalizacji na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym. Finka doskonale biega tą techniką, a na dodatek jest w bardzo dobrej formie, co potwierdziła swoim dzisiejszym występem. Reprezentantka gospodarzy objęła prowadzenie już na pierwszym punkcie pomiaru czasu i nie oddała go do samego końca. Na półmetku Parmakoski miała 14 sekund przewagi nad drugą zawodniczką, ale na mecie dystans czasowy dzielący Finkę od pozostałych biegaczek był już większy. Ostatecznie reprezentantka Suomi minęła linię mety z czasem 24:37,4 i mogła świętować zwycięstwo.

Na drugim miejscu bieg w Lahti ukończyła Natalia Nieprajewa, która straciła do triumfatorki niewiele ponad 20 sekund. Rosjanka niemal przez cały dystans plasowała się na drugiej i trzeciej lokacie, ale na końcówkę zachowała więcej sił i pokonała konkurentki, zapewniając sobie pierwsze w karierze podium Pucharu Świata.

Na najniższym stopniu podium zawody w Lahti zakończyła Marit Bjoergen. Utytułowana Norweżka spokojnie rozpoczęła bieg, ale z każdym kolejnym kilometrem przesuwała się w górę stawki. Ostatecznie 37-latka finiszowała na trzecim miejscu, a jej strata do zwyciężczyni wyniosła 26,7 sekundy. Tuż za Bjoergen sklasyfikowano Finkę Kerttu Niskanen, która przegrała podium o 0,3 sek. Piąta była Heidi Weng, a szósta Teresa Stadlober.

W Lahti wystartowały dwie Polki: Sylwia Jaśkowiec i Ewelina Marcisz. Dużo lepiej spisała się dziś Jaśkowiec. Brązowa medalistka mistrzostw świata z Falun zajęła 30. miejsce i zdobyła pierwsze w sezonie punkty Pucharu Świata. Ewelina Marcisz była 47. ze stratą trzech minut.