PŚ w Lahti: Sprinty stylem dowolnym dla Klaebo i Falli

15:27, 09.02.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:43, 09.02.2019

Norwegowie Johannes Hoesflot Klaebo i Maiken Caspersen Falla wygrali sprinty stylem dowolnym podczas zawodów Pucharu Świata w fińskim Lahti. Dla Klaebo było to piąte, a dla Falli drugie  z rzędu zwycięstwo w sprincie. Na podium stanęli także Federico Pellegrino i Finn Haagen Krogh, a w rywalizacji kobiet Sophie Caldwell i Maja Dahlqvist.

Maiken Caspersen Falla w Lahti czuje się bardzo dobrze o czym może świadczyć fakt, że Norweżka wygrała trzy ostatnie biegi sprinterskie rozgrywane w tym mieście w ramach Pucharu Świata i tutaj została także mistrzynią świata w sprincie w 2017 roku. W dzisiejszym biegu Falla musiała się sporo napracować, aby odnieść zwycięstwo, ale ostatecznie po przekroczeniu linii mety mogła świętować drugi triumf w tym sezonie po tym jak na finiszu ograła Amerykankę Sophie Caldwell. Na najniższym stopniu podium stanęła Szwedka Maja Dahlqvist, dla której to piąte miejsce w czołowej trójce tej zimy. Czwarta była Sandra Ringwald, piąta Mari Eide, a szósta Tiril Udnes Weng.

Wyniki biegu kobiet

Rywalizacja mężczyzn miała wyraźnego faworyta i wywiązał się on ze swojego zadania. Johannes Hoesflot Klaebo, bo o nim mowa, już w eliminacjach zaprezentował wysoką formę, którą potwierdził w kolejnych biegach. Norweg w ćwierćfinale, półfinale i finale nie miał co prawda ogromnej przewagi nad konkurentami, ale na finiszowych metrach potrafił pokazać swoją moc i odnieść zwycięstwo. W decydującym biegu Norweg wyprzedził Włocha Federico Pellegrino (+0,30 sek), Finna Haagena Krogha (+0,61), Eirika Brandsdala (+1,31), Emila Iversena (+1,75) i Glieba Rietywicha (+2,08). Dla Klaebo to piąty z rzędu triumf w sprincie w tym sezonie. Norweg w tej specjalności jest niepokonany od grudniowych zawodów w Davos.