PŚ w Klingenthal: Tande sensacyjnym zwycięzcą inauguracji

16:13, 22.11.2015 Franek Damboń Aktualizacja: 20:03, 23.11.2015

Daniel Andre TandeDaniel Andre Tande wygrał pierwszy indywidualny konkurs w Klingenthal. Dla Norwega jest to pierwsze zwycięstwo w karierze. Tym samym kolejny skoczek dołączył do grona zwycięzców zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Pierwszy lider Pucharu Świata pi pierwszej serii konkursowej zajmował 2. miejsce po skoku na 142 m. 21-latek tracił 4,1 punktu do liderującego Petera Prevca. W drugiej serii Norweg poszybował na 140,5 m. Peter Prevc uzyskał 138 m, jednak ten rezultat nie dał mu triumfu, zajmując 2. miejsce. Na najniższym stopniu podium stanął triumfator zeszłorocznej edycji Pucharu Świata Severin Freund po skokach na 134 i 132 m.

Czwarty był ósmy po pierwszej serii reprezentant gospodarzy Richard Freitag, który w drugiej serii uzyskał 141 m. Na piątym miejscu znalazł się weteran skoków Noriaki Kasai, który skakał 136,5 i 139,5 m. Czołową szóstkę zamknęli Stefan Kraft (awans z 14. miejsca na 6. pozycję), oraz Andreas Wellinger (133 i 135,5 m). Obok Daniela Andre Tande największą niespodzianką dzisiejszych zmagań był zaledwie 16-letni Domen Prevc, który zajął 8. miejsce (127 i 138,5 m). Johan Andre Forfang, który w drugiej serii uzyskał najlepszą odległość konkursu (143 m) zajął 9. miejsce. Czołową dziesiątkę zamknął Jurij Tepes (129 i 131,5 m).

Nie tak wyobrażaliśmy sobie inauguracje w wykonaniu naszych skoczków. Kamil Stoch był jedynym z naszych skoczków, który awansował do drugiej serii. Mistrz Olimpijski po pierwszej serii zajmował 5. miejsce po świetnym skoku na odległość 137 m. W drugiej próbie uzyskał tylko 125 m, spadając na 13. miejsce. Pozostali Polacy znaleźli się poza czołową trzydziestką.  33. miejsce zajął Dawid Kubacki (120,5 m), 34. był Jan Ziobro (125 m),  Na 39. miejscu znalazł się Piotr Żyła (117, 5 m)., 46. Maciej Kot (103 m). Ostatnie 49. miejsce zajął Klemens Murańka (91,5 m).