PŚ w Engelbergu: Pierwszy w karierze triumf Geigera, Żyła po raz czwarty na podium

17:48, 15.12.2018 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 18:24, 15.12.2018

Karl Geiger odniósł pierwsze zwycięstwo w karierze podczas zawodów Pucharu Świata w Engelbergu. Drugie miejsce zajął reprezentant biało-czerwonych Piotr Żyła. Za Polakiem, na trzeciej lokacie, został sklasyfikowany Austriak Daniel Huber, który wcześniej jeszcze nigdy nie stał na pucharowym podium. W dziesiątce znalazł się także Kamil Stoch.

Po dwutygodniowej przerwie spowodowanej brakiem możliwości przeprowadzenia zawodów Pucharu Świata w Titisee-Neustadt skoczkowie powrócili do rywalizacji. Po pierwszej serii konkursu w Engelbergu na czele znajdował się zwycięzca inauguracyjnych zawodów w Wiśle Jewgieni Klimow. Tuż za nim znajdowali się Piotr Żyła oraz Stephan Leyhe. Na piątej lokacie klasyfikowany był Karl Geiger, który po znakomitym skoku na odległość 141 metrów odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w PŚ. Niemiec z notą 302 punktów wyprzedził o 4,7 pkt drugiego dziś Piotra Żyłę. Reprezentant Polski utrzymał tym samym lokatę z pierwszej części szwajcarskich zawodów. Podium uzupełnił Austriak Daniel Huber, ustanawiając pucharową życiówkę. 25-letni skoczek stracił do niemieckiego zawodnika 6,5 pkt.

Tuż za podium został sklasyfikowany najlepszy z Norwegów Johann Andre Forfang (+6,7 pkt). Piątkę zamknął Jewgieni Klimow (+7,4 pkt), który nie zdołał zachować pozycji lidera zajmowanej po pierwszej serii. Na szóstej lokacie ostatecznie znalazł się zwycięzca serii próbnej przed dzisiejszym konkursem Stephan Leyhe. Siódme miejsce zajął lider Pucharu Świata Ryoyu Kobayashi. Japończyk po raz pierwszy nie ukończył zawodów Pucharu Świata 2018/19 na podium. Ósmy był drugi z Austriaków Stefan Kraft, a dziewiąty triumfator klasyfikacji generalnej z poprzedniego sezonu, znajdujący się tuż za pierwszą dziesiątką po pierwszej serii Kamil Stoch. Te zestawienie zamknął powracający do Pucharu Świata Michael Hayboeck. Na 13. miejscu zawody ukończył Dawid Kubacki, który w pierwszej części konkursu był szósty. Maciej Kot także awansował do drugiej serii, plasując się ostatecznie na dwudziestej szóstej lokacie. Dwa skoki w dzisiejszym konkursie mógł oddać również Stefan Hula. Reprezentant biało-czerwonych pechowo jednak ukończył rywalizację na 31. pozycji i nie zdobył pucharowych punktów. Jakub Wolny nie awansował do drugiej serii.

W klasyfikacji generalnej dalej przewodzi Ryoyu Kobayashi. Piotr Żyła, drugi w tym zestawieniu, zmniejszył jednak stratę po dzisiejszych zawodach do 91 punktów. Johann Andre Forfang dogonił Kamila Stocha. Obaj zawodnicy znajdują się na trzeciej lokacie ze stratą 151 pkt do Japończyka.