PŚ w Engelbergu: Fannemel zwycięża, Stoch na podium

17:44, 16.12.2017 Anna Felska Aktualizacja: 18:21, 16.12.2017

Pierwszy konkurs Pucharu Świata w Engelbergu zakończył się zwycięstwem Andersa Fannemela. Drugie miejsce zajął lider Pucharu Świata Richard Freitag. Na podium po świetnym skoku w drugiej serii wskoczył Kamil Stoch.

Konkurs w Engelbergu przebiegł w trudnych warunkach. Wiatr w plecy i gęsto padający śnieg utrudniał rywalizację. W pierwszej serii dużo szczęścia miał Anders Fannemel. Norweg startujący z 31. numerem startowym trafił na dobre warunki i poszybował na 133 m, co dało mu prowadzenie i kilku punktową przewagę nad rywalami po pierwszej kolejce. Ex aequo drugie miejsce zajmował Junshiro Kobayashi (128 m) i Robert Johannson (128,5 m). Faworyci konkursu Daniel Andre Tande, Andreas Wellinger czy Stefan Kraft zajęli odległe pozycje i nie poradzili sobie z trudnym wiatrem. Do serii finałowej nie awansował Johann Andre Forfang.

W drugiej serii Anders Fannemel utrzymał pozycję i wygrał swój czwarty konkurs Pucharu Świata w karierze. Norweg wylądował na 127,5 m i o zaledwie 0,1 pkt wyprzedził lidera Pucharu Świata Richarda Freitaga. Niemiec po pierwszej serii i skoku na 124,5 m zajmował 4. lokatę. W drugim skoku poszybował na 129,5 m, co pozwoliło mu zajął 2. miejsce. Na podium wskoczył także Kamil Stoch, który w trudnych warunkach uzyskał 129 m. To 46. podium w karierze Polaka, szóste w Engelbergu i jedenaste miejsce na trzecim stopniu.

W czołowej dziesiątce znalazło się jeszcze dwóch Polaków: Dawid Kubacki (128 i 127,5 m) i Piotr Żyła (127 i 123,5 m), którzy zajęli odpowiednio 8. i 10. miejsce. W drugiej dziesiątce po skokach na 124 i 126 m uplasował się Maciej Kot. Na 22. miejscu wylądował Stefan Hula (120,5 i 120,5 m). Niestety punktów nie wywalczył dziś Jakub Wolny, który po skoku na 116 m zajął 34. lokatę.

W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu umocnił się Richard Freitag, który na konie ma już 450 pkt. Drugi jest Andreas Wellinger (359 pkt), a trzeci Daniel Andre Tande (330 pkt). Na 4. miejsce awansował Kamil Stoch, który zgromadził 243 pkt.