PŚ w Dreźnie: Anamarija Lampič i Lucas Chanavat najlepsi w eliminacjach sprintu, reprezentanci Polski poza trzydziestką

12:48, 11.01.2020 Marta Grzyb Aktualizacja: 12:55, 11.01.2020

Słowenka Anamarija Lampič i Francuz Lucas Chanavat wygrali eliminacje sprintu odbywającego się stylem dowolnym w Dreźnie. Wśród kobiet w czołowej trójce znalazły się również Laurien van der Graaff i Nadine Fähndrich ze Szwajcarii, natomiast u panów "podium" biegu eliminacyjnego uzupełnili Norwegowie - Håvard Solås Taugbøl  i Gjøran Tefre.

W pierwszym starcie po zakończonej przed niespełna tygodniem 14. edycji prestiżowego cyklu Tour de Ski nie wystartowało wiele czołowych postaci światowego narciarstwa biegowego. W biegu eliminacyjnym trasę liczącą 1,3 kilometra najszybciej pokonała zwyciężczyni dwóch ostatnich startów sprinterskich (które miały miejsce podczas wspomnianej już imprezy), Anamarija Lampič,  która przebiegła wyznaczony dystans w czasie 2:30,38. Bezpośrednio za nią uplasowały się reprezentantki Szwajcarii - Laurien van der Graaff i Nadine Fähndrich, które straciły do Słowenki odpowiednio 1,01 sekundy i 1,04 sekundy. Czwarte miejsce w starcie eliminacyjnym zajęła Amerykanka Sophie Caldwell ze stratą niespełna 1,5 sekundy. W pierwszej dziesiątce znalazły się także trzy Szwedki - szósta była Linn Svahn, siódma - Maja Dahlqvist, zaś dziewiąta - Evelina Settlin. Skład najlepszej dziesiątki uzupełniły także Julie Myhre z Norwegii (5. lokata), Katerina Janatova (8. miejsce) z Czech oraz Katja Visnar (10. lokata) ze Słowenii.

Reprezentantki Polski nie znalazły się w gronie trzydziestu zawodniczek, które awansowały do biegów ćwierćfinałowych. Weronika Kaleta miała 49. czas biegu, Monika Skinder 51., natomiast Izabela Marcisz 54.

Wyniki eliminacji sprintu kobiet

Wśród panów po raz kolejny najlepszy w eliminacjach sprintu okazał się Francuz Lucas Chanavat, który wyznaczoną trasę przebiegł w czasie 2:14,72. Drugi czas uzyskał Håvard Solås Taugbøl z Norwegii (+0,14 sek), natomiast trzeci - kolejny z Norwegów - Gjøran Tefre (+0,55 sek). W czołowej dziesiątce uplasowali się również: Eirik Brandsdal (4. miejsce), Kasper Stadaas (8. lokata) i Pål Trøan Aune (9. czas) z Norwegii, Gleb Rietiwych (5. lokata) z Rosji oraz Teodor Peterson (6. rezultat biegu) ze Szwecji i - reprezentujący Wielką Brytanię - Andrew Young (7. miejsce).

Polacy, podobnie jak startujące przed nimi Polki, nie zdołali zakwalifikować się do ćwierćfinału. Maciej Staręga uzyskał 43. czas biegu, z kolei Mateusz Haratyk osiągnął 73. rezultat.