PŚ w biegach: Prawdziwie norweski dzień! Zwycięstwo Bjoergen i Brandsdal!

W dniu dzisiejszym w Lahti odbyły się kolejne zmagania Pucharu Świata w biegach narciarskich. Zawodnicy rywalizowali w sprincie stylem dowolnym. Wśród kobiet triumfowała  Marit Bjoergen a jeśli chodzi o mężczyzn zwyciężył Eirik Brandsdal.

Norweżka odniosła dziś swoje siódme zwycięstwo w sezonie i czwarte w sprincie. Na metę dotarła z czasem 2:59.8 wyprzedzając minimalnie swoją rodaczkę Ingvild Flugstad Oestberg (+0.14 sek ). Trzecie miejsce na podium wywalczyła Amerykanka Kikkan Randall (+0.24 sek ). Następne miejsca zajęły: Jessica Diggins (+0.38), Denise Herrmann (+2.49) i Falk (+3.64).

Niestety już w pierwszym półfinale odpadła nasza reprezentantka – Sylwia Jaśkowiec. Polka zajęła ostatnie miejsce w swojej sześcioosobowej grupie tracąc do triumfującej Denise Herrmann ponad 2,20 sek. Jeszcze w fazie kwalifikacyjnej z 45. czasem odpadła Ewelina Marcisz. Natomiast Justyna Kowalczyk nie startowała w sobotę, gdyż koncentruje się na niedzielnym Biegu Wazów.

Pełne wyniki kwalifikacji

Pełne wyniki finału

Jeśli chodzi o mężczyzn najlepszy okazał się Eirik Brandsdal, który ukończył bieg z czasem 2:42.75. Tuż za nim uplasował się jego rodak – Sindre Bjoernestada Skara ze stratą 0,21 sek. Na trzeciej pozycji sklasyfikowany został Francuz Jouve Richard (+ 0,52 sek ).

Podobnie jak Sylwia Jaśkowiec, wśród mężczyzn reprezentant Polski również zakończył swój udział w zawodach na ćwierćfinale. Maciej Staręga w swoim biegu zajął czwartą pozycję, co niestety nie dało mu awansu do dalszych zmagań.