PŚ w biegach narciarskich: Oestberg i Klaebo nadal na czele

17:24, 21.01.2019 Adrian Gerula

Weekend w Estonii nie przyniósł większych zmian w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegach narciarskich. Na czele klasyfikacji kobiet utrzymuje się Norweżka Ingvild Flugstad Oestberg, zaś w cyklu męskim żółtą koszulkę zachował jej rodak - Johannes Hoesflot Klaebo. Skandynawowie nie mogą jednak spać spokojnie - za ich plecami czają się młodzi, ambitni Rosjanie, którzy zaliczyli bardzo przyzwoite zawody w Otepie...

Zarówno Klaebo, jak i Oestberg wystartowali w Estonii tylko raz. Ingvild odpuściła sprint, zainkasowała jednak 45 pucharowych punktów, zajmując piąte miejsce w biegu na 10 kilometrów stylem klasycznym. Johannes utrzymuje znakomitą formę nabytą podczas Tour de Ski - wygrał sprint klasykiem, zdobywając 100 punktów. Nie wystartował w biegu na 15 kilometrów rozgrywanym tą samą techniką.

Zdecydowanie więcej punktów podczas minionego weekendu zdobyli wiceliderzy klasyfikacji generalnej. Aleksander Bolszunow był drugi i w sprincie, i w biegu dystansowym, a Natalia Niepriajewa zajęła odpowiednio 2. i 3. miejsce. Tym samym uciekła w klasyfikacji generalnej Fince Kriście Parmakoski. Rosjanka traci do liderki, Oestberg, 176 punktów, a Finka - 240. Ciekawy jest przypadek czwartej w klasyfikacji generalnej Therese Johaug. Zwyciężczyni niedzielnego biegu na 10 kilometrów w sezonie 2018/19 zebrała do tej pory 700 punktów... siedem razy wygrywając! Jej jedyną wpadką był brak awansu do czołowej trzydziestki w sprincie w Lillehammer.

KLASYFIKACJA GENERALNA PAŃ

Realne szanse na wywalczenie Dużej Kryształowej Kuli mają już tylko Klaebo i Bolszunow. Pierwszy z nich przekroczył barierę 1000 punktów (zdobył ich 1034), Rosjanin traci do 22-latka 124 oczka. Trzeci Sjur Roethe zdobył 710 punktów PŚ. Maciej Staręga, z trzydziestoma trzema punktami, jest 72. Cały tegoroczny dorobek zdobył w sprintach.

KLASYFIKACJA GENERALNA PANÓW

W męskiej klasyfikacji sprinterskiej dominują Norwegowie. Prowadzi Klaebo, o ponad 100 punktów przed Sindre Skarem i Eirikiem Brandsdalem. Maciej Staręga zajmuje 35. miejsce.

KLASYFIKACJA BIEGÓW SPRINTERSKICH PANÓW

Biorąc pod uwagę wyłącznie biegi dystansowe, w tym sezonie dominują Norwegowie i Rosjanie. Bywały zawody, w których jedynie reprezentanci tych dwóch nacji zajmowali miejsca w TOP 10. W małej klasyfikacji generalnej prowadzi Bolszunow (378 punktów), 10 punktów za nim jest Martin Johnsrud Sundby, trzecie miejsce zajmuje Sjur Roethe. Jedynym zawodnikiem spoza Rosji i Norwegii w czołowej dziesiątce klasyfikacji dystansowej jest Francesco de Fabiani (7 miejsce, 249 punktów).

KLASYFIKACJA BIEGÓW DYSTANSOWYCH PANÓW

W klasyfikacji sprintów pań zdecydowanie prowadzi Stina Nilsson. Co prawda w Otepie musiała zrezygnować ze startu w finale (zajęła 6. miejsce), ale jej przewaga nad rodaczkami - Mają Dahlqvist (drugą) i Idą Ingemarsdotter (czwartą) oraz zwyciężczynią z Estonii - Maiken Caspersen Fallą jest wciąż bardzo wysoka. Tylko kataklizm mógłby odebrać Nilsson Małą Kryształową Kulę. Srebrna medalistka MŚJ, Monika Skinder, dzięki punktom z Drezna, gdzie była dwudziesta, zajmuje w "generalce" 51. miejsce.

KLASYFIKACJA BIEGÓW SPRINTERSKICH PAŃ

Biegi dystansowe to domena Norweżek. W "małej" klasyfikacji prowadzi liderka klasyfikacji generalnej, Oestberg - z dorobkiem 567 oczek. Wyprzedza o 67 punktów Therese Johaug, dalej znajdują się Parmakoski i Niepriajewa. Szwedka Ebba Andersson, druga w niedzielę, awansowała na piąte miejsce.

KLASYFIKACJA BIEGÓW DYSTANSOWYCH PAŃ

Kolejne zawody z cyklu PŚ to biegi w szwedzkim Ulricehamn. Zawodnicy powalczą w biegach dystansowych stylem dowolnym oraz w sztafetach.