PŚ w biegach: Martin Johnsrud Sundby ponownie najlepszy

13:02, 20.12.2015 Daniel Topczewski Aktualizacja: 13:04, 20.12.2015

Martin Johnsrud Sundby wygrał bieg na 15 kilometrów podczas Pucharu Świata w Toblach. Podium uzupełnił Alexander Bessmertnykh z Rosji i Sjur Roethe z Norwegii.

Obrońca Kryształowej Kuli z ubiegłego sezonu, Martin Johnsrud Sundby na początku sezonu prezentuje wyśmienitą formę. Norweg wygrał już trzy biegi, a na dystansach praktycznie nie ma sobie równych. Nie inaczej było dziś.

Sundby prowadził już na pierwszym pomiarze, ale z niewielką przewagą nad drugim zawodnikiem. Na kolejnych punktach kontrolnych Norweg wymieniał się pozycjami z Bessmertnykhem z Rosji. To właśnie między tą dwójką biegaczy rozgrywała się walka o zwycięstwo. Po pięciu kilometrach pierwsze i drugie miejsce dzieliły zaledwie dwie sekundy. Sundby wrzucił "piąty bieg" i po dziesięciu kilometrach ponownie wrócił na prowadzenie. Nadal nie mógł mieć jednak pewności czy uda mu się wygrać ten bieg, ponieważ Rosjanin utrzymywał niewielką stratę, którą można bardzo szybko odrobić. Ostatecznie Bessmertnykh nieco opadł z sił i nie miał już możliwości, żeby dogonić lidera.

Martin Johnsrud Sundby wygrał kolejny bieg w tym sezonie, wyprzedzając reprezentanta Rosji o 12 sekund. Trzeci na mecie Sjur Roethe stracił do triumfatora niemal 50 sekund. Czwartą pozycję zajął Dario Cologna ze Szwajcarii.

W Toblach wystartowało dwóch Polaków. Maciej Staręga był 52. (+3:28,5), a Jan Antolec 81. (+5:25,4 sek). Ciekawostką jest fakt, że do rywalizacji powrócił doświadczony, 43-letni Giorgio Di Centa z Włoch. Dwukrotny mistrz olimpijski zajął dopiero 45. miejsce ze stratą niecałych trzech minut do zwycięzcy.