PŚ w Astanie: Trzecie miejsce Artura Wasia na dystansie 500 metrów

23:19, 04.12.2016 Mateusz Król

Zakończył się trzeci dzień rywalizacji panczenistów w Pucharze Świata, który aktualnie odbywa się w Astanie. Polscy kibice mają powody do zadowolenia, ponieważ trzecie miejsce na dystansie 500 metrów zdobył Artur Waś.

Artur Waś w biegu na dystansie 500 metrów zdobył trzecie miejsce, przegrywając z Ruslanem Murashovem, który okazał się triumfatorem konkursu i zdobywcą drugiego miejsca Pavlem Kulizhnikovem. Strata Polaka do zwycięzcy wyniosła 0.16 sekundy.

Wśród kobiet startujących na tym samym dystansie, najlepsza okazała się być reprezentantka Chin - Jing Yu. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się odpowiednio dwie Japonki - Maki Tsuji i Erina Kamiya. Polki nie startowały w tej konkurencji.

Miho Takagi wygrała bieg na 1500 metrów kobiet. Druga była reprezentantka Holandii - Marrit Leenstra, która do Japonki straciła 0.53 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęła Jorien ter Mors. Najlepszą z Polek była Natalia Czerwonka, która na metę dobiegła z czasem wynoszącym 1:58.58, co dało jej siódme miejsce. Dopiero na 14 pozycji sklasyfikowana została Luiza Złotkowska, która do zwyciężczyni straciła 3.23 sekundy.

W biegu na 1500 metrów mężczyzn zwycięzcą został Denis Yuskov, którego przewaga nad drugim Shotem Nakamurą wyniosła 0.74 sekundy. Trójkę najlepszych zawodników uzupełnił Joey Mantia z USA. Na siódmym miejscu zawody ukończył Jan Szymański, ze stratą do Yuskova wynoszącą 1.59 sekundy. Konrad Niedźwiedzki musiał się zadowolić 11 miejscem. Zbigniew Bródka i Sebastian Kłosiński, zajęli odpowiednio 16 i 17 pozycje.

Ostatnimi konkurencjami dla łyżwiarzy szybkich były biegi ze startu wspólnego. Ivanie Blondin dystans 16 okrążeń pokonała w 8:29.28 sekundy. Wyprzedziła na mecie pochodzącą z Japonii Nane Takagi i Koreankę Bo-Reum Kim. Najlepsza z Polek - Luiza Złotkowska z czasem 8:32.07 sekundy, była ósma. Magdalena Czyszczon zajęła ostatnie - 22 miejsce.

Triumfatorem wśród mężczyzn został Andrea Giovannini, który osiągnął czas 7:31.57 sekundy. Na drugiej pozycji uplasował się Evert Hoolwerf, a trzeci był Seung-Hoon Lee. Na starcie tej konkurencji mieliśmy tylko jednego reprezentanta Polski - Rolanda Cieślaka, który został sklasyfikowany na 15 miejscu.

Wszystkie wyniki dostępne są na stronie internetowej isu.org.

Już w następny weekend, najlepsi panczeniści i panczenistki zmierzą się na torze lodowym w holenderskim Heerenveen.

Źródło: isu.org