PŚ w Anterselvie: Nie było hat-tricka Johannesa Boe, Quentin Fillon Maillet najlepszy w biegu masowym

16:13, 27.01.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 16:29, 27.01.2019

Quentin Fillon Maillet przerwał serię pięciu zwycięstw z rzędu Johannesa Boe i triumfował w biegu masowym rozgrywanym w ramach biathlonowego Pucharu Świata we włoskiej Anterselvie. Drugie miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej Norweg Boe, a trzeci był Niemiec Arnd Peiffer.

Johannes Thingnes Boe do tej pory dominował na trasach w Anterselvie. Norweski biathlonista wygrał piątkowy sprint i wczorajszy bieg pościgowy, a dziś także był faworytem rywalizacji. Największe zagrożenie dla lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata stanowić mieli Francuzi, którzy wczoraj zajęli miejsca od drugiego do piątego i prezentowali wysoką formę.

Kwestia zwycięstwa w dzisiejszym biegu rozstrzygnęła się podczas trzeciej wizyty na strzelnicy. W czołówce znajdowało się wówczas dwunastu biathlonistów, ale większość z nich pudłowała i musiała pokonywać rundy karne. Bezbłędni byli natomiast Fillon Maillet, Dominik Windisch i Arnd Peiffer, którzy uzyskali kilka sekund przewagi nad pozostałymi zawodnikami.

W pogoń za prowadzącym Francuzem ruszył Johannes Thingnes Boe, ale nie był on w stanie zniwelować całej straty na jednym okrążeniu. Szanse na zwycięstwo lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata definitywnie pogrzebał podczas ostatniego strzelania. Jedna runda karna, przy bezbłędnej postawie reprezentanta Trójkolorowych, rozstrzygnęła kwestię wygranej w dzisiejszym biegu.

Quentin Fillon Maillet na ostatnią pętlę biegową wyruszył z przewagą 20 sekund nad Arndem Peifferem i niemal półminutowym zapasem nad Johannesem Boe. Biathlonista z Francji nie roztrwonił wypracowanej wcześniej przewagi i odniósł pierwsze zwycięstwo w karierze, przerywając tym samym serię pięciu triumfów z rzędu lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Młodszego z braci Boe podczas ostatniej rundy biegowej było stać jedynie na wyprzedzenie Peiffera. Norweg finiszował 14 sekund za plecami triumfatora. Trzecie miejsce zajął Niemiec Arnd Peiffer (+24,6 sek), a czwarty był Martin Fourcade (+50,4 sek). W najlepszej piątce znalazł się także Antonin Guiggonat (+51,8 sek).