PŚ kobiet w Lillehammer: Katharina Althaus wygrywa, Kamila Karpiel bez punktów

fot: sport.de

Katharina Althaus wygrała niedzielny konkurs Pucharu Świata w Lillehammer. Niemka odniosła swoje piąte zwycięstwo w zawodach tej rangi. To dla niej także trzecia wiktoria w tym mieście. W zawodach wystartowała jedna Polka, Kamila Karpiel, ale niestety nie udało się jej awansować do najlepszej „30”. Zajęła 40. miejsce.

Reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów po pierwszej serii, w której skoczyła 128,5 metra, zajmowała 3. miejsce. Traciła 1,2 punktu do Evy Pinkeling oraz 3 punkty do Danielii Iraschko-Stolz. W drugiej serii udało jej się jednak tę stratę zniwelować świetnym skokiem. W drugiej rundzie pofrunęła na odległość 139,5 metra. Po jej próbie sędziowie zdecydowali się obniżyć belkę startową z 21 na 20. To tylko świadczy o tym jak świetnie Niemka skoczyła, wykorzystując swój talent, ale również znakomite warunki. Pod narty wiało jej prawie 1 m/s, za co w konsekwencji odjęto od jej noty 9,5 punktu. To jednak mało znaczy przy tak dalekim skoku. 2. miejsce zajęła Ramona Straub, która dzięki również bardzo dalekiemu drugiemu skokowi, 135 metrów, zaliczyła awans z 4. miejsca. Podium uzupełniła liderka po pierwszej serii, Daniela Iraschko-Stolz (131 metrów; 127 metrów)

Na 4. miejscu została sklasyfikowana Eva Pinkelning (130 metrów; 122 metrów). 5. miejsce zajęła Alexandra Kustova (125 metrów; 127 metrów), a 6. jej koleżanka z reprezentacji Rosji, Lidija Jakowlewa (119,5 metra; 129 metrów). Zwyciężczyni wczorajszego konkursu zaliczyła spory awans w górę klasyfikacji w drugiej serii, przesunęła się z 12. pozycji. Dużym zawodem dla norweskich kibiców jej słaby występ Maren Lundby. Mistrzyni olimpijska po dwóch drugich miejsca w piątek i sobotę miała wielką chrapkę na zwycięstwo. Nic jednak takiego się nie wydarzyło. Po przeciętnym pierwszym skoku, 119,5 metra zajmowała 10. miejsce. Natomiast w drugiej odsłonie dzisiejszego konkursu skoczyła 10 metrów bliżej i ostatecznie zakończyła zawody na 22. miejscu.

Startowała także reprezentantka Polski – Kamila Karpiel. Jednak po skoku na odległość 101 metrów zajęła ostatnie, 40 miejsce. To samo zresztą, które wywalczyła w kwalifikacjach.

Po trzech konkursach w klasyfikacji generalnej prowadzi zwyciężczyni dzisiejszej rywalizacji Katharina Althaus, która zgromadziła 200 punktów. 2. miejsce zajmuje Juliane Sayfarth (177 punktów), a 3. Lidija Jakowlewa (172 punkty).