PŚ: Domen Prevc z rekordem skoczni triumfuje w kwalifikacjach!

15:05, 11.03.2016 Mateusz Król Aktualizacja: 08:47, 12.03.2016

DSC_0527-Copy1

Domen Prevc wygrał kwalifikacje do jutrzejszego konkursu indywidualnego na skoczni w Titisee - Neustadt. Słoweniec ustanowił również nowy rekord skoczni, który aktualnie wynosi 148 metrów. Wszyscy reprezentanci Polski awansowali do konkursu głównego.

Cóż to był za lot Domena Prevca! Młody, słoweński zawodnik poszybował aż na 148 metrów (135 pkt.), co dało mu wygraną w kwalifikacjach, a także pobił oficjalny rekord skoczni, który należał do Svena Hannawalda i Adama Małysza (145,5 metra). Na drugim miejscu uplasował się Jurij Tepes, który w swojej próbie uzyskał 138,5 metra (133.6 pkt.). Grono trzech najlepszych zawodników kwalifikacji zamknął David Siegel (135 metrów; 126.1 pkt.).

Czwarte miejsce wywalczył Mackenzie Boyd-Clowes (139,5 metra; 124.8 pkt.), który również spisywał się dobrze w treningach poprzedzających kwalifikacje. Andreas Wank (133 metry; 122.7 pkt.) zajął piąte miejsce. Na szóstym miejscu został sklasyfikowany najlepszy z reprezentantów Polski - Andrzej Stękała (137,5 metra; 121.7 pkt.). Warto zauważyć, że Stękała w treningach zajmował jedne z ostatnich miejsc w stawce. Wyniki z treningów znajdują się pod tym linkiem.

Wszyscy reprezentanci Polski awansowali do jutrzejszego konkursu indywidualnego. Na dziewiątym miejscu w kwalifikacjach uplasował się Bartłomiej Kłusek (133 metry; 117.8 pkt.). Stefan Hula po skoku na 132,5 metra (116.7 pkt.) zajął pozycje 11. Dawid Kubacki (129 metrów; 114.3 pkt.) był 12 ex aeuquo z Thomasem Hoferem (132,5 metra; 114.3 pkt.). Maciej Kot uzyskał 121,5 metra (107 pkt.), co pozwoliło mu zająć 19 lokatę. Kwalifikacje przeszedł również Piotr Żyła (122,5 metra; 100.9 pkt.), który był 25. Najgorzej poszło Kamilowi Stochowi. Dwukrotny mistrz olimpijski z Sochi oddał skok na odległość 115,5 metra (94.7 pkt.) i zajął 28 pozycje.

Z grona zawodników, którzy nie musieli startować w kwalifikacjach (pierwsza "10" Pucharu Świata) najlepszym był oczywiście Peter Prevc (145,5 metra). Jak widać jutro zapowiada nam się bratobójczy pojedynek na skoczni Hochfirstschanze. Peter Prevc skakał z siódmej platformy startowej, z kolei jego młodszy brat z dziesiątej. Następnym zawodnikiem mogącym się liczyć w jutrzejszych zawodach, może być Daniel Andre Tande (143 metry) lub zwycięzca konkursu w Wiśle - Roman Koudelka (138 metrów).

Pełne wyniki kwalifikacji

Start pierwszej serii konkursowej zaplanowano na godz. 13:00. Godzinę wcześniej zostanie przeprowadzona seria próbna. Transmisje z zawodów przeprowadzi stacja Eurosport 1 i TVP 1.