Prevc, Velta i Stoeckl triumfują w plebiscycie FIS

PrevcPeter Prevc został wybranym w plebiscycie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) najlepszym skoczkiem narciarskim w sezonie 2014/2015. Głosowano również w kategoriach: „wschodząca gwiazda sezonu” oraz „trener roku”. W głosowaniu na facebooku wzięli udział kibice skoków.

Peter Prevc – zdobywca małej kryształowej kuli za loty narciarskie, został wybranym najlepszym skoczkiem narciarskim w sezonie 2014/2015. Prevc zgromadził w sumie 29.73 % głosów i wyprzedził zwycięzce klasyfikacji Pucharu Świata – Severina Freunda (22.53 %) oraz rekordzistę świata w długości skoku – Andersa Fannemela (14.65 %).

6. Rune Velta (Norwegia) – 9.45 %

Rune Velta (50.17 %) zdeklasował swoich rywali w kategorii „wschodząca gwiazda”. Nie ma co się dziwić kibicom, że swój głos oddali właśnie na Velte. Młody Norweg niespodziewanie został Mistrzem Świata na normalnej skoczni, a ze Szwecji przywiózł w sumie cztery medale. Na drugim miejscu uplasował się obecny Mistrz Świata Juniorów, który pochodzi również z Norwegii – Johann Andre Forfang (30.37 %). Trzecie miejsce w głosowaniu kibiców zajął Roman Koudelka (11.50 %).

Pełne wyniki głosowania w kategorii „wschodząca gwiazda”:

1. Rune Velta (Norwegia) – 50.17 %
2. Johann Andre Forfang (Norwegia) – 30.37 %
3. Roman Koudelka (Czechy) – 11.50 %
4. Markus Eisenbichler (Niemcy) – 7.96 %

To był wspaniały sezon dla norweskiej drużyny skoczków narciarskich. Kibice docenili prace Alexandra Stoeckla i wybrali go trenerem roku. Stoeckl w głosowaniu uzyskał 49.87 % głosów. Na drugim miejscu uplasował się Goran Janus (25.21 %), który prowadzi drużynę Słowenii. Pomimo wygrania przez reprezentacje Niemiec Pucharu Narodów, trener Werner Schuster zajął dopiero trzecie miejsce (18.70 %).