Polacy startowali w zawodach Pinocchio Sugli Sci w Abetone, podium Magdy Łuczak w gigancie

11:34, 02.04.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 19:36, 05.04.2017

We włoskim Abetone odbyła się 35. edycja międzynarodowych zawodów dzieci w narciarstwie alpejskim Pinocchio Sugli Sci. Są to jedne z największych zawodów dla dzieci na świecie, które w tym roku odwiedził Giuliano Razzoli - mistrz olimpijski w slalomie z 2010 roku. W tym roku startowało w nich siedmioro reprezentantów Polski: Magdalena Łuczak, Katarzyna Wójcik Patrycja Florek, Emilia Żółtek, Kacper Kowalski, Jan Zakrzewski i Piotr Browarski. Najlepszy występ spośród Polaków zaliczyła Magda Łuczak, która w gigancie zajęła 2. miejsce.

Pierwszego dnia zmagań (30.03) zawodnicy rywalizowali w slalomie. W kategorii do lat 14 dziewcząt zwyciężyła Łotyszka Dženifera Ģērmane. Drugie miejsce zajęła Włoszka Beatrice Sola, a trzecie Miho Mizutani z Japonii. Miejsce 19. zajęła Patrycja Florek (KS Narciarnia Nowy Sącz). Na miejscu 26. uplasowała się Emilia Żółtek (Rusiński-Ski-Max). Wśród chłopców najlepszy był Włoch Edoardo Saracco, drugi był Jakob Greber z Austrii, a trzeci Japończyk Ayumu Otsu. Lepszym z dwójki Polaków był Janek Zakrzewski (Ikatur Ski Club), który zajął 14. miejsce. Piotr Browarski (MitanSki Zakopane) uplasował się na 32. miejscu.

Wyniki slalomu - U14

W grupie wiekowej do 16 lat najlepszą z dziewcząt była Słowenka Rebeka Oblak. Na drugim miejscu znalazła się Włoszka Valentina Savorgnani, a na trzecim Szwajcarka Joelle Kustel. Polki nie miały szczęścia w tych zawodach. Pierwszego przejazdu nie ukończyła Magda Łuczak (MitanSki Zakopane), natomiast Katarzyna Wójcik (KS Narciarnia Nowy Sącz) została zdyskwalifikowana w drugim. Po pierwszym przejeździe Wójcik była 19. W gigancie chłopców triumfował Włoch Matteo Bendotti, drugi był Austriak Joshua Sturm, a trzeci Japończyk Shiro Aihara. Polskę reprezentował tylko Kacper Kowalski (MitanSki Zakopane), który zajął 23. miejsce.

Wyniki slalomu - U16

W sobotę 1.04 miały miejsce zawody w slalomie gigancie. Znów zwycięstwo w kategorii U14 dziewcząt odniosła Dženifera Ģērmane. Na drugie miejsce tym razem zjechała Miho Mizutani, zaś Beatrice Solo uplasowała się o jedną pozycję niżej niż w slalomie - na 3. lokacie. Ponownie lepszą z Polek była Patrycja Florek, sklasyfikowana na miejscu 21. Emilia Żółtek znalazła się na 29. pozycji. Również w zmaganiach mężczyzn zwycięzcą okazał się najlepszy zawodnik z poprzedniego dnia - Edoardo Saracco. Na drugim miejscu uplasował się drugi z Włochów - Stefano Pizzato, a na trzecim Austriak Johannes Passrugger. Piotr Browarski był 27., natomiast Jan Zakrzewski w gigancie nie wystartował.

Wyniki slalomu giganta U14 dziewcząt

Wyniki slalomu giganta U14 chłopców

Zawody dziewcząt do lat 16 w końcu przyniosły bardzo dobry wynik dla Polski. Na drugim stopniu podium stanęła bowiem Magdalena Łuczak, która przegrała jedynie z Valentiną Savorgnani o 0,47 sek. Polka była najlepszą zawodniczką w drugim przejeździe giganta. Na trzecim miejscu znalazła się Rebeka Oblak. Katarzyna Wójcik zajęła 26. miejsce. Wśród chłopów drugi raz triumfował Matteo Bendotti. Na miejscu drugim uplasował się Austriak Lukas Feurstein, a na trzecim Kanadyjczyk Raphael Lessard. Kacper Kowalski został sklasyfikowany na 25. miejscu.