Podsumowanie biathlonowych Mistrzostw Europy w Ridnaun

20:33, 29.01.2018 Mateusz Król Aktualizacja: 12:42, 30.01.2018

W dniach 24-28.01.2018 r. we włoskim Ridnaun odbyły się biathlonowe Mistrzostwa Europy. Rozegrano biegi indywidualne, sprinty, biegi pościgowe, supermikst oraz sztafetę mieszaną.

24.01.2018 r. - bieg indywidualny mężczyzn

Wśród mężczyzn triumfatorem biegu indywidualnego został zaskakująco Austriak Felix Leitner, który na swoim koncie miał tylko jedno pudło zaliczone w ostatnim strzale i osiągnął czas 53:32.8. 43 sekundy za nim finiszował Czech Tomáš Krupčík (1 p.), zaś trzeci na mecie Niemiec Philipp Horn (1 p.) stracił do zwycięzcy 56,6 sekundy. Pierwszą szóstkę uzupełnili znani z Pucharu Świata Bułgar Krasimir Anev (+1:00.9, 2 p.) oraz Słowak Martin Otčenáš (+1:25.3, 2 p.), a także Białorusin Dzmitryj Abaszeu (+1:31.8, 1 p.). Bardzo blisko medalu był Łukasz Szczurek, jednak dwie karne rundy po ostatnim strzelaniu spowodowało, że ostatecznie zakończył znagania na 13. miejscu (+2:32.3, 2 p.). Grzegorz Guzik był 40. (+4:41.2, 4 p.), Andrzej Nędza-Kubiniec - 44. (+5:00.5, 4 p.), natomiast Mateusz Janik - 45. (+5:19.3, 3 p.).

24.01.2018 r. - bieg indywidualny kobiet

Wśród kobiet najlepsza była Francuzka Chloé Chevalier (46:32.9, 1 p.), która o 47,7 sekundy wyprzedziła Włoszkę Alexię Runggaldier i o 55,9 sekundy Rosjankę Wiktorię Sliwko. Srebrna i brązowa medalistka były bezbłędne. Czwarta była Ukrainka Julia Żurawiok (+56.4, 0 p.), piąta - jej rodaczka, Irina Warwinec (+1:07.6, 1 p.), zaś szósta - kolejna z Rosjanek, Swietłana Mironowa (+1:26.0, 3 p.). Z Polek najwyżej uplasowała się Kinga Mitoraj, która była 22. (+4:38.3, 4 p.). 26. miejsce zajęła Anna Mąka (+5:08.1, 2 p.), natomiast 47. - Karolina Pitoń (+6:32.7, 6 p.).

26.01.2018 r. - sprint mężczyzn

U panów sprint padł łupem Łotysza Andrejsa Rastorgujevsa (24:03.0, 1 p.). Na podium znalezli się także Rosjanin Aleksandr Łoginow (+5.5, 1 p.) oraz strzelający czysto Bułgar Krasimir Anev (+24.5). W pierwszej szóstce znaleźli się również Norweg Håvard Gutubø Bogetveit (+31.7), Ukrainiec Artem Pryma (+38.6) i rodak Bogetveita, Vetle Sjåstad Christiansen (+44.3). Cała trójka zachowała czyste konto. Polacy nie odegrali żadnej roli - 49. był Grzegorz Guzik (+2:08,4, 2 p.), 63. - Łukasz Szczurek (+2:26.2, 2 p.), 70. - Andrzej Nędza-Kubiniec (+2:29.3, 3 p.), 100. - Tomasz Jakieła (+3:29.6, 4 p.), zaś 103. - Mateusz Janik (+3:38.3, 2 p.)

26.01.2018 r. - sprint kobiet

Wśród kobiet złoty medal zdobyła bezbłędna Irina Warwynec (20:54.1). Srebro powędrowało do Chloé Chevalier (+12.5, 1 p.), natomiast brąz - do Japonki Fuyuko Tachizaki (+15.5, 1 p.). Pierwszą szóstkę uzupelniły czysto strzelające Wiktoria Sliwko (+17.6) i Niemka Karolin Horchler (+24.6), a także reprezentująca Koreę Południową Anna Frolina (+25.7), która musiała pobiec jedną karną rundę. Nieco słabszy bieg spowodował, że Anna Mąka pomimo świetnego strzelania była 25. (+1:03.4). Tuż za nią uplasowała się Karolina Pitoń (+1:04.7, 2 p.), a 36. była Kinga Mitoraj (+1:26.4, 3 p.)

27.01.2018 r. - bieg pościgowy mężczyzn

Tytuł mistrza Europy w biegu pościgowym z zeszłego roku obronił Aleksandr Łoginow (26:57.1, 2 p.). Wicemistrzem został Krasimir Anev (+27.6, 0 p.), a brazowym medalistą - krajan Łoginowa, Jewgienij Garaniczew (+1:10.7, 3 p.). W pierwszej szóstce uplasowali się także Vetle Sjåstad Christiansen (+1:15.1, 3 p.), Tomáš Krupčík (+1:16.1, 1 p.) i Francuz Simon Fourcade (+1,17.0, 2 p.). Jedyny z Polaków, który zakwalifikował się do biegu, Grzegorz Guzik, nie zjawił się na starcie.

27.01.2018 r. - bieg pościgowy kobiet

W "pościgówce" kobiet ponownie najlepsza okazała się czysto strzelająca Chloé Chevalier (+29:25.4). Z medali cieszyły się również Irina Warwynec (+11.0, 1 p.) i kolejna z "Trójkolorowych", Julia Simon (+43.2, 1 p.). Tuż za podium uplasowała się Słowaczka Paulina Fialkowa (+52.3, 1 p.), piąta była Włoszka Karin Oberhofer (+55.1, 2 p.), zaś szósta - Fuyuko Tachizaki (+1:01.2, 1 p.). Z Polek najlepiej wypadła 31. na mecie Kinga Mitoraj (+3:16.4, 5 p.). 37. była Karolina Pitoń (+3:37.8, 5 p.), natomiast 39. - Anna Mąka (+3:55.7, 5 p.).

28.01.2018 r. - supermikst

Norweska para w składzie Thekla Brun-Lie oraz Vetle Sjåstad Christiansen zwyciężyła w supermikście (35:39.6, 0 p. + 6 d.). Srebrny medal zawisł na szyjach Francuzów - Julii Simon oraz Emiliena Jacquelina (+8.6, 0 p. + 11 d.), zaś brązowy medal trafił w ręce Susan Dunklee oraz Lowella Bailey`a z USA (+9.1, 0 p. + 10 d.). Dziesiąte miejsce zajęła para z Polski - Anna Mąka oraz Andrzej Nędza-Kubiniec (+1:33.0, 3 p. + 10 d.)

28.01.2018 r. - sztafeta mieszana

Najlepszą sztafetą mieszaną okazała się ta z Ukrainy w składzie Julia Żurawiok, Irina Warwynec, Artem Pryma oraz Dmytro Pidruczny (1:11:40.1, 0 p. i 6 d.). Na drugim miejscu uplasowali się Rosjanie (Wiktoria Sliwko, Anastazja Zagorujko, Jewgienij Garaniczew, Aleksandr Łoginow - +11.7, 0 p. + 9 d.), natomiast na trzecim - Norwegowie (Emilie Ågheim Kalkenberg, Kaia Wøien Nicolaisen, Håvard Bogeitveit, Fredrik Gjesbakk - +33.2, 0 p. + 4 d.). Trzynasta byla sztafeta polska (+3:57.0, 1 p. + 14 d.). W jej szeregach biegli Kinga Mitoraj, Karolina Pitoń, Łukasz Szczurek oraz Grzegorz Guzik.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyła reprezentacja Francji (2 złote, 2 srebrne i 1 brązowy medal), która pozostawiła w tyle Ukraińców (2 złote, 1 srebrny medal) i Rosjan (1 złoty, 2 srebrne i 2 brązowe medale)