PK w Ruce: Zwycięstwo Taku Takeuchiego, słaby występ Polaków

10:13, 15.12.2019 Kacper Wojciechowski Aktualizacja: 10:30, 15.12.2019

W fińskiej Ruce rozegrano drugi konkurs z cyklu Pucharu Kontynentalnego. Najlepszy okazał się Taku Takeuchi, który wyprzedził Clemensa Leitnera i kolegę z reprezentacji - Keiichiego Sato. Najlepszym z Polaków był Andrzej Stękała, który zajął 15. pozycję.

Po pierwszej serii prowadziło dwóch Japończyków, na czele był Keiichi Sato przed Taku Takeuchim. Przewaga lidera nad drugim kolegą z reprezentacji wynosiła 2,3 pkt. Na trzecim miejscu uplasował się Norweg Sondre Ringen, który tracił do lidera 5,5 pkt. Kolejne miejsca zajmowali Clemens Leitner, Cene Prevc, Andreas Granerud Buskum i Martin Hamann. Reszta zawodników miała stratę wynoszącą już ponad 10 punktów.

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Andrzej Stękała, który po skoku na odległość 134 metrów był 12. Do finałowej serii dostali się również Aleksander Zniszczoł (21. miejsce, 130 metrów) i Paweł Wąsek (22. miejsce, 126,5 metra). Niestety, nie udało się to Kacprowi Juroszkowi (44. miejsce, 101 metrów). Tomasz Pilch nie wystartował.

W drugiej serii zdecydowanie najlepszy był Taku Takeuchi. Wykorzystał korzystne warunki i skoczył aż 143,5 metra. Na drugie miejsce wskoczył, czwarty po pierwszej rundzie, Clemens Leitner. Austriak skoczył 135 metrów przy niekorzystnym wietrze, jako jeden z niewielu otrzymał punkty z tytułu rekompensaty za wiatr. Na podium znalazł się jeszcze zwycięzca wczorajszego konkursu - Keiichi Sato. Japończyk skoczył 130,5 metra i z trudem utrzymał się na pudle. Tylko 0,7 pkt stracił do niego Andreas Granerud Buskum. Dalsze pozycje zajęli Martin Hamann, Bor Pavlovcic, Philipp Raimund. Zajmujący trzecią lokatę po pierwszej serii, Sondre Ringen spadł na ósme miejsce po kiepskiej próbie (121 metrów). Fatalnie skoczył Cene Prevc (98 metrów) i nie utrzymał czwartej pozycji. Ukończył zawody na 25. miejscu.

Polscy skoczkowie spisali się w drugiej serii słabo. Andrzej Stękała skoczył 127 metrów, przez co spadł na 15. pozycję. Paweł Wąsek uzyskał 120 metrów i ukończył zawody na 19. miejscu, a Aleksander Zniszczoł zaliczył fatalny skok, odległość 103 metrów i 28. miejsce.