Pjongczang 2018: Ragnhild Haga mistrzynią olimpijską w biegu na 10 km stylem dowolnym, Sylwia Jaśkowiec 24.

08:35, 15.02.2018 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:43, 15.02.2018

Ragnhild Haga najszybciej pokonała dystans 10 kilometrów stylem dowolnym i w Pjongczangu została mistrzynią olimpijską. Srebro wywalczyła Charlotte Kalla, a brąz Krista Parmakoski i Marit Bjoergen. Najlepsza z Polek, Sylwia Jaśkowiec, była 24.

Ragnhild Haga od początku sezonu olimpijskiego prezentowała wysoką formę, zwłaszcza w rywalizacji na 10 kilometrów stylem dowolnym, ale mało kto postawiłby na to, że 27-letnia Norweżka zdobędzie dziś złoty medal olimpijski.

Haga od początku biegu utrzymywała się w czołówce, ale do połowy dystansu była na drugim miejscu z kilkoma sekundami straty do Charlotte Kalli. Norweżka przyspieszyła na drugiej pętli i na punkcie pomiaru usytuowanym na 6,2 km była już liderką. Ostatnie trzy kilometry były prawdziwym popisem Ragnhild Hagi, która w świetnym stylu wywalczyła złoty medal w swoim drugim olimpijskim starcie. Norweżka minęła linię mety z czasem 25:00,5.

Na drugim miejscu finiszowała Charlotte Kalla, która straciła do świeżo upieczonej mistrzyni olimpijskiej 20 sekund. Na najniższym stopniu podium stanęły ex aequo dwie biegaczki, którym zmierzono identyczny czas. Były to Krista Parmakoski i Marit Bjoergen. Dla utytułowanej Norweżki jest to 12. medal olimpijski w karierze.

W biegu na 10 km stylem dowolnym wystartowały trzy Polki. Najlepiej z tego grona spisała się Sylwia Jaśkowiec, która zajęła 24. miejsce. 42. miejsce przypadło Ewelinie Marcisz, a Martyna Galewicz była 64.