Pjongczang 2018: Martin Fourcade mistrzem olimpijskim w biegu masowym po zaciętej walce

12:56, 18.02.2018 Mateusz Król Aktualizacja: 13:11, 18.02.2018

Martin Fourcade zdobył olimpijskie złoto w biegu masowym na dystansie 15 kilometrów. Tuż za nim uplasował się Niemiec Simon Schempp, zaś trzeci był Norweg Emil Hegle Svendsen. Zwycięzcę wyłonił fotofinisz.

Fourcade, który musiał biegać dwie karne rundy, wpadł na metę praktycznie równo z Schemppem (1 p.). To, do kogo trafi złoto, musiał rozstrzygnąć fotofinisz - ostatecznie jest ono w rękach Francuza. Svendsen (2 p.) do zwycięzcy stracił 11.2 sekundy i również, by zdobyć olimpijski krążek, musiał stoczyć sprinterski pojedynek z rodakiem Schemppa, Erikiem Lesserem, który aż do ostatniego strzelania liczył w walce o zwycięstwo (+11.6, 2 p.).

Piąte miejsce zajął kolejny z Niemców, Benedikt Doll (+18.8, 1 p.), który jeszcze półtora kilometra przed metą był trzeci, jednak zaczął tracić siły. Szósty był Austriak Julian Eberhard (+30.7, 3 p.), jak zawsze imponujący dyspozycją biegową. Mistrz olimpijski w biegu indywidualnym, Norweg Johannes Thingnes Bø, był dopiero 16. ze stratą minuty i 20 sekund. Przeszkodą do lepszego wyniku okazały się trzy karne rundy po drugim strzelaniu.