Pjongczang 2018: Johannes Hoesflot Klaebo ze złotym medalem, Kamil Bury na 30. miejscu

13:52, 13.02.2018 Daniel Topczewski Aktualizacja: 14:00, 13.02.2018

Johannes Hoesflot Klaebo został w Pjongczangu mistrzem olimpijskim w sprincie stylem klasycznym. Norweg jest najmłodszym biegaczem w historii, który wywalczył złoto na najważniejszej imprezie czterolecia. Ze srebra cieszył się Włoch Federico Pellegrino, a z brązu Aleksander Bolszunow startujący pod neutralną flagą. Kamil Bury zajął 30. miejsce.

Johannes Hoesflot Klaebo wywalczył w Korei Południowej złoty medal igrzysk i został najmłodszym w karierze mistrzem olimpijskim. Biegacz z Norwegii w eliminacjach zajął drugie miejsce, ale na kolejnych etapach rywalizacji, czyli w ćwierćfinale i w półfinale był już bezkonkurencyjny. 21-latek imponował szybkością, sprytem i zmysłem taktycznym, a także charakterystycznym stylem pokonywania podbiegów. W finale Klaebo bardzo szybko wyjaśnił sprawę i na stadionie mógł już świętować największy sukces w swojej krótkiej karierze.

Walkę o srebrny medal stoczyli Włoch Federico Pellegrino i Rosjanin Aleksander Bolszunow. Ostatecznie tytuł wicemistrza olimpijskiego wywalczył biegacz z Półwyspu Apenińskiego, który o błysk narty wyprzedził młodego zawodnika startującego pod neutralną flagą. Na czwartym miejscu finiszował Paal Golberg, piąty był Oskar Svensson, a szósty Fin Ristomatti Hakola.