Pjongczang 2018: Historyczny wyczyn Marit Bjoergen, Justyna Kowalczyk 14. w biegu masowym na 30 km

09:13, 25.02.2018 Daniel Topczewski Aktualizacja: 09:40, 25.02.2018

Marit Bjoergen została mistrzynią olimpijską na dystansie 30 kilometrów stylem klasycznym podczas igrzysk olimpijskich w Pjonczangu. Norweżka wywalczyła ósmy złoty medal i został najbardziej utytułowaną olimpijką w historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Srebro zdobyła Krista Parmakoski, a brąz Stina Nilsson. Justyna Kowalczyk była 14.

Ostatni bieg igrzysk olimpijskich w Pjongczangu nie przyniósł zbyt wielu emocji, bowiem kwestia medali rozstrzygnęła się praktycznie na samym początku dystansu. Od pierwszych kilometrów wysokie tempo narzuciły Charlotte Kalla i Marit Bjoergen, które starały się nieco rozciągnąć stawkę i odsiać słabsze zawodniczki z peletonu. Tempo czołówki starała się utrzymać Justyna Kowalczyk, ale ta sztuka udawała jej się tylko mniej więcej do ósmego kilometra. Na punkcie pomiaru po 10 km strata Polki wynosiła już niemal pół minuty.

Na czele cały czas znajdowała się Marit Bjoergen, która pokonywała kolejne kilometry w zabójczym tempie. Norweżka oderwała się od swoich głównych konkurentek i zaczęła budować bezpieczną przewagę, która miała jej zapewnić złoty medal olimpijski i przejście do historii. Za plecami 38-letniej biegaczki toczyła się zacięta walka o srebrny medal pomiędzy Finkami, Szwedkami i reprezentantką Austrii Teresą Stadlober, która na 20 kilometrze popełniła kuriozalny błąd. Biegaczka pomyliła trasę i zanim zawróciła na odpowiednią pętlę poniosła ogromne straty czasowe do miejsc medalowych.

Przed ostatnią rundą biegową (7,5 km) było już pewne, że to będzie tylko runda honorowa dla Marit Bjoergen. Norweżka wyruszała na nią z ponad dwuminutową przewagą nad Kristą Parmakoski. Za plecami Finki toczyła się natomiast zacięta walka o brązowy medal pomiędzy Ingvild Flugstad Oestberg i - dość niespodziewanie - Stiną Nilsson. Szwedka i Norweżka wspólnie pokonywały kolejne kilometry i czekały na dogodną okazję do ataku.

Gdy Nilsson i Oestberg szykowały się do sprinterskiego finiszu, Marit Bjoergen pokonywała już finiszową prostą z flagą w dłoni. Norweżka mogła świętować swój piętnasty medal olimpijski i ósmy tytuł mistrzyni, bowiem przeciwniczki były daleko z tyłu. Srebro wywalczyła Krista Parmakoski, a brąz po walce na finiszu przypadł Szwedce Stinie Nilsson. Na czwartym miejscu zawody zakończyła Ingvild Flugstad Oestberg.

Justyna Kowalczyk na ostatnim punkcie pomiaru czasu przed metą była jeszcze na 12. miejscu, ale w końcówce opadła z sił i dała się wyprzedzić dwóm rywalkom. Ostatecznie Polka finiszowała na 14. pozycji ze stratą ponad pięciu minut do zwyciężczyni.