Pjongczang 2018: Historyczny wyczyn Dario Cologni, trzecie z rzędu olimpijskie złoto na dystansie 15 kilometrów dla Szwajcara

08:22, 16.02.2018 Daniel Topczewski Aktualizacja: 09:27, 16.02.2018

Dario Cologna został raz trzeci z rzędu mistrzem olimpijskim na dystansie 15 kilometrów stylem dowolnym. Do złota Vancouver i Soczi Helwet dorzucił teraz triumf w Pjongczangu. Na podium stanęli także Simen Hegstad Krueger i Denis Spicow.

Dario Cologna mógł dziś przejść do historii biegów narciarskich na igrzyskach olimpijskich i zrobił to. Szwajcar po raz trzeci z rzędu był bezkonkurencyjny na dystansie 15 kilometrów stylem dowolnym i jako pierwszy biegacz w historii zdobył złoto w jednej konkurencji na trzech kolejnych igrzyskach.

Cologna dość spokojnie rozpoczął dzisiejszy bieg, ale z każdym kolejnym kilometrem przyspieszał, by po pierwszej pętli mieć juz ponad 10 sekund zapasu nad najgroźniejszymi rywalami. Po drugim okrążeniu mistrz olimpijski legitymował się czasem lepszym od konkurentów o 20 sekund i dzięki temu mógł kontrolować to, co wydarzy się na ostatniej pętli.

W końcówce biegu 32-letni biegacz stracił nieco ze swojej przewagi, ale i tak miał pełen przegląd sytuacji. Ostatecznie Cologna minął linię mety z czasem 33:43,9 i został mistrzem olimpijskim. Srebro wywalczył dziś Simen Hegstad Krueger, dla którego to drugi krążek w Pjongczangu. Brązowy medal zdobył młody Rosjanin Denis Spicow, startujący pod flagą "Olimpijczyków z Rosji". Smakiem musiał się obejść Norweg Martin Johnsrud Sundby, który stracił do podium niespełna dwie sekundy.

W biegu wystartowało trzech reprezentantów Polski. Najlepiej z nich spisał się Dominik Bury, który był 33. Na 78. miejscu finiszował Kamil Bury, a na 82. Maciej Staręga.