Piotr Habdas Mistrzem Polski w slalomie gigancie, Kryštof Krýzl ze złotem Mistrzostw Czech

15:35, 02.04.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 17:16, 02.04.2017

Drugą konkurencją na Mistrzostwach Polski i Czech w narciarstwie alpejskim w Szpindlerowym Młynie był slalom gigant. Można mówić o dwóch wymiarach tych zawodów. Pierwszy dotyczył walki o wygraną w zawodach i Mistrzostwo Czech, które zdobył Kryštof Krýzl, natomiast drugi to rywalizacja polskich zawodników o mistrzostwo naszego kraju w slalomie gigancie. Z tej rywalizacji zwycięsko wyszedł Piotr Habdas.

Panowie startowali jako pierwsi w niedzielnym gigancie. Najlepszy wynik pierwszego przejazdu miał Czech Kryštof Krýzl. Jego czas 53.24 był o 0,29 sek. lepszy od drugiego rezultatu, którego autorem był jego rodak Ondřej Berndt. Na pozycjach 3. i 4. również plasowali się Czesi: Adam Kotzmann (+0,63 sek.) i Daniel Paulus (+1,16 sek.). Na miejscu 5. i 6. byli Austriacy Tristan Takats (+1,16 sek.) i Andreas Ploier (+1,30 sek.). Na miejscu siódmym ex aequo znaleźli się Czech Adam Zika i Austriak Tobias Kogler. Spośród Polaków najlepiej pojechał Andrzej Dziedzic - vice-mistrz Polski z 2016 roku. Dziedzic zajmował 17. miejsce ze stratą 3,07 sek. Kolejni Polacy w klasyfikacji to Jakub Tabaszewski na miejscu 20. (+3,39 sek.), Szymon Bębenek na 22., Maciej Bydliński na 23., Piotr Habdas na 24., Jan Grodecki na 27., Dominik Białobrzycki na 29. i Paweł Pyjas na 30. Pierwszy przejazd ukończyło w sumie 20 z 24 startujących polskich zawodników. 12 było sklasyfikowanych poza czołową 30.

Wyniki po 1. przejeździe giganta

Polacy nie liczyli się dziś w walce o zwycięstwo w zawodach, ale ciekawa była rywalizacja o tytuł Mistrza Polski w slalomie gigancie. Ostatecznie złoty medal zdobył 19-letni Piotr Habdas, który pomimo młodego wieku ma już na swoim koncie 3 medale mistrzostw Polski. Habdas ma brąz za gigant z poprzedniego roku i również brąz za wczorajszy slalom. Piotrek jest również aktualnym Mistrzem Polski Juniorów w gigancie. O zdobyciu przez niego Mistrzostwa Polski zadecydowała bardzo niewielka różnica. Maciej Bydliński, który był drugim Polakiem w dzisiejszych zawodach przegrał z Piotrem o 0,02 sek. Bydliński miał taką samą przewagę nad Habdasem po pierwszym przejeździe, ale w drugim stracił do niego 0,04 sek. Brązowym medalistą MP w gigancie został Szymon Bębenek. Dla Szymona to dopiero pierwszy medal Mistrzostw Polski. Od Piotra Habdasa był on dziś gorszy o 0,28 sek. Z pozycji medalowej wypadli Andrzej Dziedzic, który spośród Polaków był czwartym zawodnikiem oraz Jakub Tabaszewski. W zawodach triumfował Kryštof Krýzl, który podobnie jak wczoraj wywalczył tytuł Mistrza Czech. Drugie miejsce zajął drugi z Czechów Ondřej Berndt (+0,46 sek.). Trzeci był Austriak Andreas Ploier (+1,67 sek.), a czwarty Adam Koltzman (+1,83 sek.), któremu przypadł brązowy medal Mistrzostw Czech. Piąte miejsce zajął Filip Forejtek (Czechy), szóste Tobias Kogler (Austria), siódme Adam Zika (Czechy), a ósme Florian Pflug (Austria). Piotr Habdas został sklasyfikowany na 14. miejscu (+5,00 sek.), Maciej Bydliński na 15., Szymon Bębenek na 17., Andrzej Dziedzic na 18., Jakub Tabaszewski na 20., Dominik Białobrzycki na 24., Jan Grodecki na 27., Michał Michalik na 28., Alex Chyc na 34., Jakub Matulka na 36., Jan Sołtys na 39., Wojciech Macheta na 52., Filip Górski na 54. i Michał Czerwiński na 56. Nie ukończyli drugiego przejazdu Bruno Łukaszyk, Norbert Wróbel, Dawid Kotwica, Paweł Pyjas, zaś Jakub Kłusak nie wystartował.