Niko Kytoesaho i Susanna Forsstroem najlepsi w Finlandii

17:35, 24.09.2019 Angelika Uchacz

W minioną niedzielę na kompleksie skoczni Puijo w Kuopio odbyły się Letnie Mistrzostwa Narodowe w Finlandii. Podczas zmagań na igielicie najlepszym zawodnikiem wśród panów okazał się Niko Kytoesaho, a najdalej skaczącą panią była Susanna Forsstroem.

19-letni reprezentant klubu Lahden Hiihtoseura, Niko Kytoesaho dwukrotnie przeskoczył rozmiar dużej skoczni w Kuopio (HS127), oddając próby na odległość 130 oraz 127,5 metra. Zaraz za nim uplasował się Antti Aalto, tracący do lidera 24,4 punktu. Jego skoki na 118,5 oraz 125,5 metra dały mu 279,8 punktu.  Podium dopełnił Eetu Nousiainen, dzięki dwóm równym skokom na odległość 122 oraz 123 metry. Jarkko Maeaettae ukończył zmagania zaraz za podium, na czwartym miejscu.

Zmagania pań rozegrało między sobą jedynie sześć zawodniczek. Na obiekcie (HS100) najlepiej zaprezentowała się Susanna Forsstroem skacząc na odległość 81 oraz 92,5 metra. Ze stratą 12,5 punktu na drugim miejscu uplasowała się Jenny Rautionaho. Dopiero 83,5 punktu i jedynie jedno miejsce niżej, zawody zakończyła Emily Shao Birun, reprezentantka Chin.

W sobotę rozegrane zostały także zmagania drużynowe, jednak drużyny składały się z trzech zawodników każda. Laury zgarnęła drużyna klubu Puijon Hiihtoseura w składzie Eetu Nousiainen, Henri Kavilo oraz Ilkka Herola. Na drugim miejscu zawody ukończyli Arttu Pohjola, Mico Ahonen i Niko Kytoesaho, reprezentanci Lahden Hiihtoseura. Podium dopełnili zawodnicy Kuusamon Erä-Veikot - Jonne Vetelaeinen, Juho Olaja i Kalle Heikkinen.

W sobotę miały również miejsce zawody juniorów. Wśród dziewcząt startowało 12 zawodniczek. Najlepiej zaprezentowała się Emily Shao Birun z Chin. Do zmagań stanęło również 23 chłopców, spomiędzy których wyróżnił się Markkus Alter z Estonii.

Źródło: puijonhiihtoseura.fi/kilipa.com