Zamknij

Niezwykłe obiekty olimpijskie i wioska olimpijska w Pjongczang

15:43, 04.11.2017 Franek Damboń Aktualizacja: 15:46, 04.11.2017
Skomentuj

fot. Ig24.pl

Każda olimpiada oznacza potrzebę budowy nowej infrastruktury (hoteli, dróg, kolei itp.) oraz nowych obiektów sportowych. Nie inaczej jest w przypadku zbliżającej się olimpiady w Pjongczang. Organizatorzy zapewniają, że wszystkie obiekty sportowe na ZIO są już gotowe. Problem stanowią niedokończone hotele. Wciąż 11 z nich jest w budowie, w tym 6 ma być ukończonych w grudniu i styczniu.

Stadion olimpijski w Pjongczang:

Obiekt sportowy, na którym odbędzie się ceremonia otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich oraz ceremonie wręczania medali olimpijskich wybudowany na planie pięciokąta symbolizującego pięć celów przyświecających ZIO w Korei Południowej, czyli ekonomię, ekologię, technologię, sztukę i pokój. Mimo iż ten obiekt został otwarty 25 września, to na jego płycie nadal trwają pracę wykończeniowe. Po igrzyskach stadion zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstanie muzeum i centrum rozrywkowo sportowe.

Alpensia Ski Jumping Centre:

Skocznie HS-140 i HS-109 zostały otwarte w 2008 r., a główną przyczyną budowy tych obiektów była chęć organizacji ZIO przez PjongCzang w 2010 r. Ostatecznie olimpiada została zorganizowana przez Vancouver. W Alpensia Ski Jumping Centre odbędą się konkursy skoków narciarskich i kombinacji norweskiej oraz nowej konkurencji zwanej Big Air. Dół skoczni jest również wykorzystywany jako murawa piłkarska, na której swoje mecze rozgrywa zespół Gangwon FC, a trybuny podczas ZIO będą mogły pomieścić 11 tys. kibiców. Miejsce to charakteryzuje się tym, że występują w nim silne podmuchy wiatru jednak skocznia, została w taki sposób wybudowana, że podczas lotu warunki pozwalają oddawać bezpieczne skoki.

Alpensia Sliding Center:

bobsleiści, saneczkarze i skeletoniści będą rywalizować na arenie sportowej, która została wybudowana za 114,5 mln dolarów. Długość trasy wynosi 2018 m. Budowa tego obiektu sportowego trwała trzy lata.

Gangneung:

W mieście Gangneung powstały cztery hale. W Gangeung Ice Arena, która może pomieścić 12 tys. kibiców będą odbywać się konkurencję w sportach łyżwiarskich, czyli short-track oraz łyżwiarstwo figurowe.  Koszt budowy tego obiektu wyniósł 140 mln dolarów. W Gangneung Hockey Centre zostało otwarte w marcu 2017 r. za 80 mln dol. Hala ta może pomieścić 10 tys. kibiców będzie wykorzystana do hokejowych rozgrywek Panów. W Gangneung Curling Centre odbędzie się turniej w curlingu, natomiast w Gangneung Oval będą miały miejsce zawody w łyżwiarstwie szybkim.

Wioska olimpijska:

Najbardziej charakterystycznymi rzeczami wioski jest jej wysoka zabudowa oraz dwie lokalizacje. Jedna w Pjongczangu, a druga w Gangneung. Poniżej znajdziecie filmik na którym pokazano wioskę olimpijską w Pjongczang.

[WIDEO]116[/WIDEO]

Źródło: En.wikipeida.org, Ig24.pl, Sport.pl, https://www.youtube.com/channel/UCczuDpBlXXdOuheWZClbRCw.

(Franek Damboń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%