Nartorolkowe Mistrzostwa Świata: Szwedzkie zwycięstwa w biegach na 15 i 20 km

19:30, 10.08.2019 Mateusz Wasiewski

fot: xc-ski.de

Podczas Nartorolkowych Mistrzostw Świata Linn Soemskar okazał się najlepsza także w biegu na 15 kilometrów. W rywalizacji mężczyzn na 20 km triumfował również reprezentant Szwecji - Victor Gustafsson. Wśród juniorów zwyciężyli Rosjanie, Kristina Kuskova i Aleksander Grigorijew.

Sobota w Nartorolkowych Mistrzostwach Świata stanęła pod znakiem biegów dystansowych. W rywalizacji kobiet na 15 kilometrów najlepsza okazała się Linn Soemskar, która triumfowała także we wczorajszym sprincie. Szwedzka biegaczka na ostatnich metrach wyprzedziła o 0,7 s Słowaczkę Alenę Prochazkovą. Trzecie miejsce zajęła reprezentantka Czech Sandra Schuetzova (+1,5 s), czwarte Włoszka Lucia Scardoni (+1,9), a piąte najlepsza z Rosjanek Svetlana Nikołajewa (+2,3). Dopiero dziesiąta była faworytka dzisiejszych zawodów Natalia Nieprajewa. 23-latka straciła do Soemskar 44,3 sekundy. W stawce dwudziestu jeden zawodniczek zabrakło reprezentantki Polski.

wyniki biegu na 15 km

W Madonie mężczyźni o zwycięstwo rywalizowali na dystansie o pięć kilometrów dłuższym. Triumf, tak jak w przypadku biegu pań, odniósł szwedzki zawodnik Victor Gustafsson. 29-letni biegacz na finiszu wyprzedził Włocha Matteo Tanela (+0,3), reprezentant gospodarzy Raimo Vigantsa (+0,5), Norwega Patricka Kristoferssena (1,4) oraz Rosjanina Eugeniya Dementjewa (+1,7). Dalej zostali sklasyfikowani najlepsi Rosjanie - Aleksiej Czerwotkin był siódmy (+2,8), a Aleksander Bolszunow dziewiąty ze stratą pięciu sekund. Jedyny reprezentant Polski Adrian Cheba zamknął stawkę biegaczy, którym udało się dotrzeć do mety.

wyniki biegu na 20 km

Na mistrzostwach rywalizują także juniorzy. Na piętnaście kilometrów na czterech pierwszych miejscach uplasowały się rosyjskie biegaczki. Pierwsza była Kristina Kuskowa, druga Anastazija Falajewa (3 sekundy straty), trzecia Arina Bylinko (+5,0), a czwarta Olga Potapowa z dużo większą jednak stratą do najlepszej (39 sekund). Kolejne zawodniczki straciły już ponad trzy minuty straty. Polka Kinga Mareczek nie ukończyła biegu.

wyniki biegu na 15 km juniorek

Wśród juniorów bieg także padł łupem Rosjanina. Aleksander Grigorijew wyprzedził o 3,3 s Szweda Johana Ekberga. Kolejne dwa miejsca zajęli kolejni reprezentanci Rosji - trzeci był Dmitrij Karakosow (+4,3), a czwarty Artem Wasiljew (+4,8). Piątkę zamknął Norweg Jonas Fridlund (+7,4). Biało-czerwony biegacz Jakub Kowalski uplasował się na dwudziestej piątej lokacie.