MŚJ w Osrblie: Joanna Jakieła dziewiąta w biegu pościgowym - ostatniej konkurencji mistrzostw świata

20:56, 03.02.2019 Daniel Topczewski

Triumfatorzy wczorajszych sprintów - Norweg Vebjoern Soerum i Ukrainka Ekaterina Bekh - wywalczyli złote medale w biegach pościgowych MŚJ w kategorii juniorów. Wśród juniorów młodszych tytuły mistrzowskie zdobyli Alex Cisar ze Słowenii i Amy Baserga ze Szwajcarii. Najlepiej z grona biało-czerwonych spisała się Joanna Jakieła, która finiszowała na dziewiątym miejscu.

Ostatniego dnia zmagań jako pierwsi na trasie w Osrblie pojawili się juniorzy. Na pierwszym miejscu w biegu pościgowym finiszował Vebjoern Soerum, czyli triumfator wczorajszego sprintu. Norweg nie był dziś najlepiej dysponowany strzelecko, ale dobre tempo biegu i przewaga ze sprintu wystarczyła do obrony złotego medalu. Na drugim miejscu finiszował Francuz Martin Bourgeois Republique (+6,2 sek), a na trzecim kolejny Norweg Sivert Guttorm Bakken (+12,6 sek), który medal zapewnił sobie po wygraniu sprinterskiego finiszu z reprezentującym Rosję Saidem Karimullą Khalilim (+12,9 sek).

Z biało-czerwonych najlepiej spisał się Wojciech Skorusa, finiszując na 29. pozycji z dwiema rundami karnymi na koncie. Przemysław Pancerz był 33., a Marcin Szwajnos 36. Na wyniku tego drugiego zaważyła fatalna dyspozycja strzelecka i aż siedem rund karnych. Ostatni z Polaków, Wojciech Filip, był 48.

Wyniki biegu pościgowego juniorów

O godzinie 12 na stadionie w Osrblie pojawiły się juniorki. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na stracie zabrakło Kamili Żuk. Złoty medal w biegu pościgowym, tak jak we wczorajszym sprincie, wywalczyła Ekaterina Bekh, która na strzelnicy myliła się dwa razy. Ukrainka o niespełna dziesięć sekund wyprzedziła Hannę Kebinger z Niemiec. Na trzecim miejscu finiszowała Sophie Chauveau z Francji, która w sprincie była piąta. Najlepiej z grona polskich biathlonistek spisała się Joanna Jakieła, która awansowała z 26. miejsca zajmowanego po wczorajszym sprincie na dziewiąte. Polka mogła się uplasować jeszcze wyżej, ale pokonywała aż trzy rundy karne. Kamila Cichoń była 41., a Natalia Tomaszewska 44.

Wyniki biegu pościgowego juniorek

Po zakończeniu rywalizacji juniorów do walki o złote medale w biegu pościgowym przystąpili juniorzy młodsi. Biathloniści mieli do pokonania łącznie dziesięć kilometrów. Tytuł mistrza świata zdobył Słoweniec Alex Cisar, który już po sprincie miał pół minuty przewagi nad konkurentami. 18-letni biathlonista z Ljubljany w biegu pościgowym tylko potwierdził swoją dominację i wywalczył drugie złoto mistrzostw świata juniorów. Srebrny krążek zdobył Francuz Remi Broutier (+59,6 sek), a brązowy Norweg Vetle Paulsen, który do triumfatora stracił minutę i 43 sekundy.

Osiemnaste miejsce zajął Wojciech Janik (+3:31,1), 42. był Marcin Zawol, a 46. Jan Gunka, który aż dziesięciokrotnie spudłował.

Wyniki biegu pościgowego juniorów młodszych

Jako ostatnie na trasach w Osrblie pojawiły się juniorki młodsze, które zamknęły rywalizację w Mistrzostwach Świata Juniorów 2019. Złoty medal wywalczyła druga po sprincie Szwajcarka Amy Baserga, ale zwycięstwo nie przyszło jej łatwo. Na drugim miejscu sklasyfikowano Czeszkę Terezę Vobornikovą, która jako jedyna z czołówki była bezbłędna i przesunęła się z jedenastej lokaty na pozycję medalową. Reprezentantka naszych południowych sąsiadów straciła do triumfatorki 8,2 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęła triumfatorka sprintu - Norweżka Maren Bakken (+13,8 sek). Tuż za czołową trójką uplasowała się reprezentantka Grenlandii Ukaleq Astri Slettemark (+24,1 sek).

Polki zostały sklasyfikowane w trzeciej i piątej dziesiątce. Karolina Janko była 27., Daria Gembicka 42., a Anna Nędza-Kubiniec 43.