MŚ U-23 w Lahti: Moa Lundgren i Erik Valnes ze złotymi medalami. Polacy poza czołówką

14:53, 21.01.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 15:22, 21.01.2019

Szwedka Moa Lundgren oraz Norweg Erik Valnes zostali złotymi medalistami mistrzostw świata w Lahti w kategorii do lat 23. Polakom nie powiodło się podczas dzisiejszej rywalizacji w sprincie stylem klasycznym. Klaudia Kołodziej, Agata Warło, Dominik Bury, Kacper Antolec oraz Mateusz Haratyk odpadli w eliminacjach.

Wśród pań w eliminacjach najszybsza okazała się być Tiril Weng, faworytka dzisiejszego sprintu stylem klasycznym. Norweżka pewnie wygrała swój ćwierćfinał, jednak dobrą formę zasygnalizowała także Moa Lundgren. Szwedka była najlepsza w pierwszym ćwierćfinale. Już w półfinale obie zawodniczki miały okazję się spotkać i stoczyć rywalizację bark w bark, z której zwycięsko wyszła kuzynka Heidi Weng. Lundgren awansowała do finału z drugiego miejsca. Finałowy bój potwierdził, że i norweska, i szwedka biegaczka są najlepsze w stawce. O złoto mistrzostw świata w Lahti do lat 23 Skandynawki toczyły walkę do ostatnich metrów, nie dając jednocześnie szans pozostałym rywalkom. Ostatecznie złoto zdobyła Lundgren, wyprzedzając Weng zaledwie o 0,05 s. Brązowy medal wywalczył Aida Bajazitowa, która straciła blisko 4 sekundy. Tuż za podium została sklasyfikowana Białorusinka Anastazja Kiriłowa, piąta była druga z Norweżek Amalie Ous, a szósta Szwedka Johanna Hagstroem. Niestety do stawki ćwierćfinałowej nie udało się awansować żadnej z reprezentantek biało-czerwonych. Klaudia Kołodziej była 46., a Agata Warło 53..

Wyniki sprintu kobiet

U panów mistrzem świata do lat 23 został wielki faworyt dzisiejszego sprintu - Erik Valnes. Norweg już w eliminacjach wyprzedził drugiego Czecha Michała Novaka o ponad pięć sekund. Wygrał on swój ćwierćfinał i półfinał, a w finale "tylko" potwierdził świetną formę, zdobywając złoty medal. Srebro wywalczył Rosjanin Sergiej Ardaszew (+1,38 s), a brąz kolejny Norweg Joachim Aurland (+2 s). W finale zameldowali się także drugi z Rosjan Ivan Jakimuszkin, trzeci z norweskich zawodników Sivert Wiig i Szwed Marcus Grate. Polacy, tak jak w rywalizacji kobiet, nie awansowali do najlepszej trzydziestki zawodów. Dominik Bury zajął czterdzieste miejsce, Kacper Antolec czterdzieste piąte, a Mateusz Haratyk pięćdziesiąte siódme.