MŚJ w Lahti: Drugie złoto Fridy Karlsson, Izabela Marcisz w TOP5

10:08, 24.01.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 12:59, 24.01.2019

Photo credits JWSC/Aku Mattila

Frida Karlsson zdobyła drugi złoty medal mistrzostw świata juniorów, które odbywają się w Lahti. Tym razem Szwedka była bezkonkurencyjna w biegu masowym na dystansie 15 kilometrów stylem klasycznym. Srebro wywalczyła Helene Marie Fossesholm, a brąz Finka Anita Korva. Izabela Marcisz dobiegła do mety na bardzo dobrym, piątym miejscu.

Czwartkowy bieg ze startu wspólnego na dystansie 15 kilometrów stylem klasycznym był tak naprawdę teatrem jednej aktorki. Frida Karlsson prowadziła od pierwszego punktu pomiaru czasu i z każdym kolejnym kilometrem powiększała swoją przewagę nad rywalkami. Po 1/3 dystansu było to sześć sekund zapasu, a po 10 kilometrach już niemal pół minuty nad Helene Marie Fossesholm. Trzecia na tym punkcie pomiaru czasu była Finka Anita Korva, czwarta Amerykanka Kendall Kramer, a na piątym miejscu plasowała się Izabela Marcisz.

Na ostatnich pięciu kilometrach w czołówce niewiele się zmieniło. Frida Karlsson kontrolowała wydarzenia na trasie i wygrała z czasem 40:45,3 min, zdobywając swoje drugie złoto na mistrzostwach świata juniorów w Lahti. Na drugim miejscu finiszowała Norweżka Helene Marie Fossesholm, która ponownie musi zadowolić się srebrnym krążkiem. Trzecia była Finka Anita Korva. Reprezentantka gospodarzy ewidentnie polubiła brąz, bowiem wywalczyła medal z tego kruszcu w każdym biegu (sprint, 5 kilometrów, 15 kilometrów).

Czwarta była Amerykanka Kendall Kramer, a na piątym miejscu finiszowała Izabela Marcisz, która po raz kolejny udowodniła przynależność do światowej czołówki juniorek. Polka przegrała z Fridą Karlsson o minutę i 54 sekundy. Szóste miejsce zajęła Rosjanka Kristina Kuskowa, miejsca od siódmego do dziewiątego należały do Norweżek: Astrid Stav, Very Johanne Norli i Nory Sanness. Czołową dziesiątkę zamknęła Amerykanka Novie Mccabe.

Druga z reprezentantek Polski - Weronika Kaleta - finiszowała na 19. pozycji ze stratą ponad trzech minut. Magdalena Kobielusz była 41., a Eliza Rucka nie ukończyła biegu.

W sobotę ostatni start polskich juniorek na mistrzostwach świata, czyli sztafeta 4x3,3 km.