MŚJ: Johansen i Klaebo ze złotymi medalami w biegach

15:22, 23.02.2016 Mateusz Król Aktualizacja: 19:42, 25.02.2016

12662630_1727124750864911_8462853317898832281_nDwa złote medale dla Norwegii w drugim dniu rywalizacji biegaczy narciarskich podczas mistrzostw świata juniorów. W biegu na 10 km triumfował Johannes Hoesflot Klaebo, a na dystansie 5 km najlepsza była Marte Maehlum Johansen.

Juniorzy płci męskiej rywalizowali dziś w Rasnovie na dystansie 10 km stylem klasycznym. Tytuł wywalczył Johannes Hoesflot Klaebo. Norweg rywalizował głównie z Koreańczykiem Magnusem Kimem, który w połowie biegu był nawet liderem. Klaebo jednak pod koniec rywalizacji wzmocnił tempo i dobiegł do mety z czasem o 11,2 sekundy lepszym od Kima. Brąz dla Lauri Lepisto, który rywalizował w barwach Finlandii (+ 25,4 sek). Dominik Bury zajął 26. miejsce (+1:45.8).

Kobiety zmagały się na odcinku 5 kilometrów, również stylem klasycznym. Tutaj złoto dla Norwegii wywalczyła Marte Maehlum Johansen. Zawodniczka ta w połowie dystansu była 4, ale później sukcesywnie odrabiała starty. Do mety dotarła z czasem 15:34.0. Srebro dla kuzyni Heidi Weng - Lotty Udnes Weng (+ 5,3 sek). Podium uzupełniła natomiast reprezentantka Niemiec - Antonina Fraebel (+ 10,7 sek). Polki nie startowały.

Rozgrywano dziś także konkurencje na dystansach wśród młodzieżowców do lat 23. Wśród mężczyzn na 15 kilometrów najlepszy był Jens Burman z Szwecji, który wyprzedził Rosjanina Alexeya Chervotkina i Norwega Mikaela Gunnulfsena. Mateusz Chowaniak był 52., Kamil Bury 64., Barłomiej Rucki 65., a Konrad Motor nie ukończył biegu. Wśród kobiet najlepsza była Anastasia Sedova przed Victorią Carl i Petrą Novakovą. Urszula Łętocha zakończyła wyścig na 33. miejscu.