MŚ w Winterbergu: Złoto Locha, niespodzianka w sztafecie

17:02, 27.01.2019 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 17:02, 27.01.2019

Luge - Pyeongchang 2018 Winter Olympics - Men`s Singles training - Olympic Sliding Centre - Pyeongchang, South Korea - February 9, 2018 - Felix Loch of Germany trains. REUTERS/Arnd Wiegmann

Felix Loch sięgnął po szóste zwycięstwo mistrzostw świata w jedynkach. Zawody drużynowe na torze w Winterbergu wygrali Rosjanie, a Polacy zajęli 7. pozycję.

Na początek w niedzielę rozegrano prestiżowe zawody jedynek mężczyzn. Dalej piękną historię pisze Felix Loch. Legendarny saneczkarz zdobył swój szósty złoty medal mistrzostw globu w jedynkach. Tym samym wyrównał rekord Armina Zoegellera. Niemiec prowadził już po pierwszym ślizgu, ale różnice nie były duże. W dwóch dziesiątych mieściło się siedmiu zawodników, ale zdyskwalifikowany został mistrz olimpijski David Gleirscher. Ślizgu nie ukończył mistrz świata w sprincie Jonas Mueller. Drugi był Siemion Pawliczenko, a trzeci Kevin Fischnaller. Mateusz Sochowicz i Maciej Kurowski awansowali do drugiego ślizgu, w którym jechało 25 saneczkarzy. Polacy zajmowali odpowiednio 19. (ex aequo z Sebastianem Bleyem) i 24. miejsce.

W drugim przejeździe Felix Loch uzyskał drugi czas i obronił swoją przewagę. Na drugie miejsce z piątego awansował Reinhard Egger. Austriak był najszybszy w drugiej części zawodów i ostatecznie przegrał o jedną dziesiątą. Brązowy medal zdobył Siemion Pawliczenko, który stracił 113 tysięcznych. Mistrzem świata do lat 23 został szósty Roman Rjepiłow. W tej klasyfikacji piątą lokatę zajął Mateusz Sochowicz. Polski saneczkarz był ostatecznie 19. Był on szybszy od Bleya i wyprzedził Artursa Darznieksa, ale został wyprzedzony przez Jonathana Gustafsona. Maciej Kurowski utrzymał 24. pozycję.

Wyniki jedynek

Mistrzostwa zakończyły się sztafetą. Polacy wystartowali w składzie: Ewa Kuls-Kusyk, Mateusz Sochowicz i Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski. Reprezentanci Polski pojechali dobrze i uzyskali czas 2:25,948. Polacy zajęli 7. miejsce, wyprzedzając Rumunię, Ukrainę, Wielką Brytanię i Łotwę. Ostatni z zespołów został zdyskwalifikowany, gdyż Kristers Aparjods popełnił falstart.

W walce o mistrzostwo świata doszło do sensacji. Wygrali Rosjanie w składzie: Tatjana Iwanowa, Siemion Pawliczenko i Władisław Jużakow/Jurij Prokorow. Wyprzedzili oni o 508 tysięcznych Austrię (Hannah Prock, Reinhard Egger, Thomas Steu/Lorenz Koller) i o 531 tysięcznych Niemcy. Gospodarze wystartowali w składzie mistrzów świata: Natalie Geisenberger, Felix Loch i Toni Eggert/Sascha Benecken.