MŚ w Seefeld: Szwedki i Norwegowie ze złotami, Polki na dziesiątym miejscu

11:50, 24.02.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 14:18, 24.02.2019

Szwedki oraz Norwegowie zostali mistrzami świata w sprincie drużynowym. Wśród pań z kapitalnej strony pokazały się Słowenki, finiszując ostatecznie na drugim miejscu. Dopiero trzecie były Norweżki. U panów podium uzupełnili Rosjanie i Włosi. Polki zajęły dziesiąte miejsce w finale, a Polacy do niego nie awansowali.

Niezwykle ciekawa okazała się rywalizacja biegaczek w sprincie drużynowym na mistrzostwach świata w Seefeld. Stina Nilsson oraz Maja Dahlqvist zostały złotymi medalistkami. Po świetnym finiszu dość niespodziewanie srebrne krążki przypadły Słowenkom w składzie: Katja Visnar i Anamarija Lampic. Dopiero trzecie miejsce zajęły reprezentantki Norwegii, Ingvild Oestberg i Maiken Caspersen Falla, która została ograna na ostatniej prostej właśnie przez Szwedkę i Słowenkę. Blisko były także sklasyfikowane na czwartej lokacie Rosjanki Natalia Nieprajewa oraz Julia Bielorukowa. Piątkę zamknęły Sadie Bjoernsen i Jessica Diggins z jednak już większą stratą (+2,79).

Szóste były Niemki Victoria Carl i Sandra Ringwald (+6,71), siódme Finki Anne Kylloenen oraz Krista Parmakoski (+8,86), ósme Szwajcarki Laurien van der Graaff i Nadine Faendrich (+21,35), a dziewiąte Białorusinki Anastazja Kiriłowa oraz Polina Seronosowa (+24,77). W finale wystąpiły również Polki. Justyna Kowalczyk i Monika Skinder zostały sklasyfikowane na dziesiątej lokacie ze stratą do Szwedek 46,06 s. Ten rezultat można uznać za naprawdę dobry.

Wyniki sprintu drużynowego kobiet

Do rozstrzygnięć w sprincie drużynowym do ostatniej zmiany musieliśmy czekać także w przypadku rywalizacji mężczyzn. Świetnie taktycznie ostatnią zmianę rozegrał Johannes Klaebo, który narzucił bardzo wysokie tempo przed ostatnimi metrami. Bolszunow nie był w stanie dotrzymać kroku Norwega i ostatecznie Norwegia w składzie: Emil Iversen, Johannes Klaebo mogła cieszyć się z mistrzowskiego tytułu, a Rosja (Gleb Retiwykh, Alexander Bolszunow) zdobyła srebro. Federico Pellegrino z kolei ograł Szweda Calle Halfvarssona - Włosi (Francesco de Fabiani, Federico Pellegrino) stanęli na podium, a Szwedzi (Oskar Svensson, Calle Halfvarsson) zostali sklasyfikowani tuż za nim. Z większą stratą, wynoszącą 9,13 s, finiszowali Francuzi w składzie Richard Jouve oraz Lucas Chanavat.

Na szóstym miejscu zawody ukończyli Austriacy w składzie Max Hauke, Dominik Baldauf (+23,84), siódmym Finowie, Iivo Niskanen oraz Ristomatti Hakola, który zaliczył upadek na ostatniej zmianie, (+27,52), a na ósmym Amerykanie (Simeon Hamilton, Eril Bjoernsen ze stratą 28,56 s). W finale byli także reprezentanci Słowenii i Kanady. Polacy odpadli w półfinale.

Wyniki sprintu drużynowego mężczyzn

MŚ w Seefeld: Program, wyniki, listy startowe

Program zawodów wg dyscyplin: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie

Składy ekip: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie

Wywiad z Apoloniuszem Tajnerem przed mistrzostwami świata

Wszystkie nasze teksty, relacje, wywiady, wyniki i wypowiedzi znajdziecie TUTAJ.