MŚ w Oestersund: Denise Herrmann mistrzynią świata w biegu pościgowym

14:22, 10.03.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 14:47, 10.03.2019

Niemka Denise Herrmann zdobyła tytuł mistrzyni świata w biegu pościgowym. Srebrny medal wywalczyła Norweżka Tiril Eckhoff, a brąz druga z reprezentantek Niemiec Laura Dahlmeier. Kamila Żuk tym razem została sklasyfikowana w czwartej, a Magdalena Gwizdoń w piątej dziesiątce.

Na trasę biegu pościgowego jako pierwsza wystartowała Anastazja Kuzmina. Słowaczka jednak już na pierwszym strzelaniu dwukrotnie spudłowała. Potem na każdej z wizyt na strzelnicy 34-letnia zawodniczka dokładała karne rundy. Podczas trwania rywalizacji świetnie spisywała się Mona Brorsson. Szwedka dobrze biegła, miała 15/15 i na ostatnie strzelanie wbiegła jako zdecydowana liderka. Reprezentantka gospodarzy nie wytrzymała jednak presji i popełniła aż cztery błędy, co przekreśliło jej szanse na podium. Niesamowicie spisała się Denise Herrmann. Niemka jak zwykle rewelacyjnie spisywała się na trasie, a na ostatnim strzelaniu była bezbłędna (łącznie 18/20) i zdobyła tytuł mistrzyni świata. Dla byłej biegaczki narciarskiej to czwarte zwycięstwo w biathlonowej karierze i pierwszy triumf podczas imprezy sezonu. O srebrny krążek na ostatniej rundzie rywalizowały Tiril Eckhoff (2 pudła na strzelnicy) i Laura Dahlmeier (1 karna runda). Norweżka zdołała dogonić Niemkę i na finiszowej prostej wygrać z trzecią zawodniczką sprintu. Dla Dahlmeier to drugi medal w Oestersund.

Na czwartej pozycji została sklasyfikowana druga z Norweżek Marte Olsbu Roiseland, która zdołała awansować z dwudziestej piątej lokaty, mimo czterech karnych rund. Kolejny dobry występ zanotowała reprezentantka gospodarzy Hanna Oeberg, u której zabrakło jednak wizyty na strzelnicy z 5/5 na koncie. Na szóste miejsce spadła Anastazja Kuzmina (7 pudeł), a na siódme Mona  Brorsson. Ósma była srebrna medalistka ze sprintu Ingvild Landmark Tandrevold (4 karne rundy), dziewiąta Jewgienia Pawłowa (6), a dziesiątkę zamknęła Lisa Vitozzi (6). Polki awansowały względem miejsc zajętych podczas piątkowego sprintu. Z pięcioma pudłami Kamila Żuk zajęła trzydziestą szóstą lokatę, a Magdalena Gwizdoń czterdziestą szóstą. Najgorzej strzelały dziś Białorusinka Irina Kruczinkina - 11 karnych rund i Chinka Jialin Tang - 9. Po osiem pudeł zaliczyły: Włoszka Dorothea Wierer, Szwajcarka Selina Gasparin, Białorusinka Jelena Kruczinkina, Włoszka Nicole Gontier i Litwinka Natalja Kocergina.