MŚ w Gangneung: Ireen Wust i Sven Kramer ze złotem

13:21, 09.02.2017 Mateusz Król

Dzisiaj w koreańskim Gangneung odbyły się pierwsze biegi dystansowe na Mistrzostwach Świata w łyżwiarstwie szybkim. Złoto wśród kobiet zdobyła Ireen Wust, a w konkurencji męskiej - Sven Kramer. Polacy po pierwszym dniu mistrzostw nie mają na swoim koncie medalu.

Pierwsze na tafle lodu w Gangneung wjechały kobiety, które rywalizowały na dystansie 3000 m. Najlepszą wśród nich okazała się pochodząca z Holandii Ireen Wust. Pokonała ona będącą na drugim miejscu Martine Sablikovą o 0.60 sekundy. Brązowy medal przypadł w udziale innej reprezentantce Holandii - Antoinette de Jong. Do zwyciężczyni straciła 2.94 sekundy.

Tuż za podium, uplasowała się Ivanie Blondin, która na mecie biegu zameldowała się ze stratą do Wust wynoszącą 3.40 sekundy. Piąta była Yvonne Nauta. Reprezentantka gospodarzy Bo-Reum Kim zajęła szóstą lokatę.

W biegu na tym dystansie, mieliśmy jedną reprezentantkę Polski - Katarzynę Woźniak. Niestety, polka zaliczyła słaby bieg i z czasem wynoszącym 4:10.23 sekundy zajęła odległe 17 miejsce na dwadzieścia sklasyfikowanych zawodniczek.

Pełne wyniki biegu kobiet

Po zawodach pań, przyszedł czas na bieg mężczyzn na 5000 m. Triumf w nim odniósł Sven Kramer, który oczywiście pochodzi z Holandii. Drugie miejsce w biegu zajął kolega z reprezentacji Kramera - Jorrit Bergsma. Różnica czasów między nimi wyniosła 2.51 sekundy. Podium uzupełnił Peter Michael z Nowej Zelandii, którego strata do Kramera wyniosła 4.85 sekundy.

Czwarte miejsce przypadło w udziale kolejnemu Holendrowi - Douwe de Vries. Kanadyjczyk  - Ted-Jan Bloemen musiał zadowolić się piątym miejscem. Szósty był Norweg - Sverre Lunde Pedersen.

Reprezentanci Polski nie startowali na dystansie 5000 m w Gangneung.