Monika Skinder piąta w finale sprintu stylem klasycznym w Olos/Muonio

14:32, 09.11.2018 Daniel Topczewski

Monika Skinder zajęła piąte miejsce w finale sprintu stylem klasycznym w fińskim Olos. 16-letnia Polka jako jedyna awansowała do finału i była najwyżej sklasyfikowaną z reprezentantek Biało-Czerwonych w dzisiejszych zawodach. Bieg wygrała Niemka Sandra Ringwald.

Poranne eliminacje były bardzo udane dla polskich biegaczek, bowiem w komplecie awansowały one do ćwierćfinałów. Najlepszy rezultat z grona kadrowiczek zanotowała Justyna Kowalczyk, która 1400 metrową trasę pokonała w czasie 3 minut i 18 sekund. Wysoką formę zasygnalizowała także Skinder. Młoda biegaczka w eliminacjach zajęła 7. miejsce i do triumfatorki Anny Svendsen straciła tylko siedem sekund.

Jako pierwsze na trasie biegów ćwierćfinałowych pojawiły się Magdalena Kobielusz i Urszula Łętocha, które zajęły jednak piąte i szóste miejsce w swoich seriach i odpadły z dalszej rywalizacji. Ich los podzieliły także Weronika Kaleta i Agata Warło (drugi ćwierćfinał), a także Izabela Marcisz (trzeci bieg 1/4) i Eliza Rucka (czwarty ćwierćfinał). Awans do półfinałów zapewniły sobie jedynie Monika Skinder i najbardziej doświadczona z tego grona Justyna Kowalczyk. Dwukrotna mistrzyni olimpijska wygrała swoją serię ćwierćfinałową.

Rywalizację półfinałową otworzyła Monika Skinder, która miała bardzo wymagające rywalki w swoim biegu. 16-letnia biegaczka przegrała co prawda z Natalią Nieprajewą i Laurą Gimmler, ale niezły czas zapewnił jej miejsce w finale jako "szczęśliwej przegranej". Nieco gorzej poszło Justynie Kowalczyk, która miejsce w decydującym biegu przegrała z Niemką Anne Winkler o 0,12 sek.

W finale nie było mocnych na niemieckie biegaczki. Pierwsze miejsce zajęła Sandra Ringwald, a trzecie Laura Gimmler. Na drugiej pozycji sklasyfikowano Norweżkę Annę Svendsen, która przegrała z triumfatorką o +0,16 sek. Czwarte miejsce zajęła faworytka, Rosjanka Natalia Nieprajewa. Na piątej lokacie sklasyfikowano Monikę Skinder, dla której dzisiejszy bieg był najlepszym występem w dotychczasowej karierze w zawodach pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Jutro w Olos bieg na dystansie 5 kilometrów stylem klasycznym.