Mistrzostwa Norwegii: Haga najlepsza na 30 km, Roethe triumfuje na 50 km

22:14, 07.04.2018 Mateusz Wasiewski

fot: tv2.no

Ranghild Haga oraz Sjur Roethe zostali mistrzami Norwegii odpowiednio na 30 i 50 km stylem łyżwowym. Bieg ten był drugą, a zarazem ostatnią dla seniorek i seniorów konkurencją odbywających się w kwietniu mistrzostw skandynawskiego kraju. Kończąca karierę Marit Bjoergen zdobyła srebrny medal.

Obsada biegu kobiet była bardzo mocna. Faworytkami biegu na 50 km techniką dowolną były Marit Bjoergen i Ranghild Haga, które nie zawiodły. Ta druga odniosła dzisiaj przekonujące zwycięstwo, biegnąc od początku dystansu samotnie i pokonując drugą na mecie Bjoergen o ponad pół minuty. 38-letnia Norweżka tym biegiem zakończyła swoją bogatą karierę. Trzecie miejsce zajęła Astrid Jacobsen (minuta i czterdzieści cztery sekundy do Hagi). Na czwartej lokacie uplasowała się Silje Slind, a na piątej Ingvild Flugstad Oestberg. Na starcie zabrakło Heidi Weng.

Wyniki biegu kobiet

W rywalizacji mężczyzn na starcie zabrakło Johannesa Klaebo oraz Martin Sundbiego. Szansę wykorzystał Sjur Roethe, który wyprzedził mistrza olimpijskiego z Pjongczangu Hansa Christiana Holunda. Największą niespodzianką dnia była trzecia pozycja Espena Froruda, który wygrał choćby z Simenem Kruegerem. Dziesiątkę zamknął pierwszy nienorweski zawodnik - Andrew Musgrave.