Merle Soppela ogłosiła zakończenie kariery

10:48, 27.03.2017 Marek Cielec

Fińska narciarka alpejska - Merle Soppela - poinformowała, że postanowiła zakończyć swoją zawodową karierę. 26-latka była jedną ze starszych fińskich alpejek, w 2015 roku odniosła poważną kontuzję zerwania więzadeł krzyżowych i choć w tym roku powróciła do uczestnictwa w zawodach, to okazało się, że wróciła jedynie na chwilę.

Merle Soppela miała bardzo długą przerwę po kontuzji odniesionej jesienią 2015 roku w Saas Fe. Pierwsze starty po urazie zaliczyła dopiero w lutym w Pucharze Europy w Bad Wiessee tuż przed Mistrzostwami Świata w Sankt Moritz. Na MŚ wystąpiła jedynie w slalomie, w którym zajęła 35. miejsce. Później był jeszcze jeden nieudany (zakończony wypadnięciem z trasy) start w zawodach FIS w austriackim Lech am Arlberg. Soppela poinformowała, że nie ma już wystarczająco energii na trudne zmagania z kontuzjami i ciężkie treningi, także dlatego, że narciarstwo jest sportem bardzo wymagającym pod względem finansowym. Teraz Finka zamierza skupić się na innych celach, m.in. na studiach na kierunku Zarządzanie na Uniwersytecie Lapońskim. Merle Soppela zdobyła 4 złote medale na Mistrzostwach Finlandii: dwa w slalomie i po jednym w slalomie gigancie i kombinacji alpejskiej. Jej najlepszym wynikiem w Pucharze Europy było 4. miejsce w gigancie w grudniu 2014 roku w Valtournenche. W Pucharze Świata startowała 23 razy, ale nigdy nie zajęła miejsce w najlepszej 30. Zadebiutowała w nim jako 19-latka w 2010 roku w Levi. Na Mistrzostwach Świata w 2015 roku w Vail uplasowała się na 21. miejscu w slalomie.

Sytuacja w fińskim narciarstwie alpejskim po odejściu na sportową emeryturę przez Tanję Poutiainen jest dość trudna. Kilka lat temu taką samą decyzję jak Soppela podjęła Sanni Leinonen, która była w ostatnich latach jedyną obok Poutiainen Finką potrafiącą przez kilka sezonów punktować w Pucharze Świata. Soppela wprawdzie nigdy punktów PŚ nie zdobyła, ale mimo tego mogła być uważana za liderkę fińskiej reprezentacji. Finlandia może pochwalić się bardzo zdolną młodzieżą, natomiast w kategorii seniorów jak na razie Finki nie odgrywają żadnej roli. W młodych jest nadzieja, ale jeśli nie otrzymają odpowiedniego wsparcia, to ich losy mogą potoczyć się podobnie jak Leinonen czy Soppeli. Rok temu medal na Mistrzostwach Świata Juniorów zdobyła Riikka Honkanen, Spory talent wykazują też Nea Luukko, Nella Korpio. Podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w Sankt Moritz odbyły się zawody Longines Future Ski Champions dla młodych zawodniczek poniżej 16 roku życia, które wygrała reprezentantka Finlandii Erika Pykalainen.

Źródło: skisport.fi, informacja własna