Zamknij

Medalowe historie olimpijskie: Kolejne święto polskich skoków - dwa medale Małysza w Salt Lake City

22:30, 26.06.2017 Anna Felska Aktualizacja: 15:24, 27.06.2017
Skomentuj

Fot: polskieradio.pl

Długo Polska musiała wyczekiwać na kolejny medal podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Ten czas trwał do 2002 roku, kiedy to Adam Małysz w Salt Lake City zdobył dwa medale olimpijskie. Przyjrzyjmy się jednak dokładnie całej historii towarzyszącej temu wydarzeniu.

Adam Małysz należy do tej grupy sportowców, których nie trzeba przedstawiać nikomu. Jego sukcesy spowodowały w Polsce tak zwaną Małyszomanię, a jej skutki są obecne w skokach narciarskich aż do dziś. Zacznijmy jednak od samego początku. Adam Małysz urodził się 3 grudnia 1977 roku w Wiśle, gdzie później kontynuował tradycje rodzinne związane ze skokami narciarskimi. Pierwszy skok Małysz oddał w wieku 6 lat, ale nie udało mu się go ustać, gdyż jego buty były za małe. Jak większość zawodników w tym czasie zaczynał od kombinacji norweskiej, lecz później za namową trenera Jana Szturca postanowił realizować się tylko w skokach narciarskich.

Małysz debiutował w zawodach z cyklu Pucharu Świata podczas Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku. Zajął wtedy wysoką 17 pozycję. Pierwsze zwycięstwo skoczka pochodzącego z Wisły miało miejsce 17 marca 1996 podczas konkursu kończącego Puchar Świata, a mianowicie w Oslo. Sezon 1997/1998 jest określany jako najgorszy sezon w karierze Adama Małysza. Sam reprezentant Polski zastanawiał się wtedy nad zakończeniem kariery, ale ostatecznie nie zdecydował się na ten krok. W sezonie 2000/2001 Małysz okazał się bezkonkurencyjny w całej stawce Pucharu Świata. Zdobył kryształową kulę oraz odniósł 11 zwycięstw.

Nastał sezon 2001/2002, kiedy to nastąpiła bardzo ważna chwila w życiu sportowca, a mianowicie Igrzyska Olimpijskie. Do Stanów Zjednoczonych Adam Małysz leciał w gronie faworytów do zdobycia złotego medalu. Drugim kandydatem był pochodzący z Niemiec - Sven Hannawald. Jak później sam Małysz mówił, że rola faworyta nie pomagała. Cała Polska w tym czasie liczyła na złoty medal reprezentanta Polski, co powodowało niemałą presję na zawodniku. W trakcie kwalifikacji do konkursu na skoczni o punkcie konstrukcyjnym wyznaczonym na 90 metrze skoczek w Wiśle był trzeci, przegrywając z Hannawaldem i Ammannem. Osiągnął wtedy najlepszą odległość (98.5 m), ale niestety dostał niższe noty sędziowskie. Pierwszy medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City, Adam Małysz zdobył dnia 9 lutego 2002 roku. Odległości wynoszące 98.5 oraz 98 metrów pozwoliły na zdobycie brązowego medalu. Wiślanin przegrał z Simonem Ammannem i Svenem Hannawaldem.

Jednak brązowy medal w Salt Lake City to nie jedyny wywalczony w tym czasie przez Adama Małysza. Kilka dni później, a dokładnie 13 lutego Polak zdobył kolejny medal olimpijski w karierze. Za nim to jednak nastąpiło Adam Małysz triumfował w kwalifikacjach na skoczni o punkcie konstrukcyjnym, wyznaczonym na 120 metrze. Dzień później reprezentant Polski zdobył srebrny medal olimpijski. Adam Małysz lądował wtedy na 131 i 128 metrze. Przegrał tylko z zawodnikiem pochodzącym ze Szwajcarii, czyli Simonem Ammannem, do którego Małysz tracił aż 11.7 punktów. Trzecie miejsce wywalczył Matti Hautamaki.

Jak łatwo obliczyć, Polska musiała czekać równo 30 lat na kolejny medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich. To właśnie tyle lat minęło od złotego medalu zdobytego przez Wojciecha Fortunę w tej samej dyscyplinie, w której walczył Adam Małysz. Reprezentant Polski wspomina Zimowe Igrzyska w Salt Lake City pozytywnie. Przywiózł z nich dwa medale, co jest wielkim osiągnięciem dla każdego sportowca. Małysz potwierdza również, że w tym czasie był bardzo w dobrej formie i być może gdyby nie złe warunki atmosferyczne to byłby niepokonany. Wiemy na pewno, że taki sukces zapisał się w kartach historii polskiego zimowego sportu, a sukcesy Adama Małysza przyciągnęły bardzo dużą ilość kibiców.

Źródło: informacja własna/Wikipedia/sportowefakty.wp.pl

(Anna Felska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%