ME w saneczkarstwie: Polska sztafeta na 5. miejscu w Europie

16:17, 06.01.2017 Kamil Karczmarek

Postacią dnia na torze w Konigssee był Semen Pawliczenko. W jedynkach Rosjanin wywalczył tytuł mistrza Europy, a w sztafecie nie ukończył przejazdu. Polski zespół w ME zajął 5. miejsce. Maciej Kurowski jest 18. saneczkarzem Starego Kontynentu.

Zwycięstwo Semena Pawliczenki można uznać za pewnego rodzaju niespodziankę. Głównie przez to, że złta nie wywalczył Niemiec, a na podium stanął tylko jeden reprezentant gospodarzy. Po pierwszym ślizgu Rosjanin miał 56 tysięcznych sekundy przewagi nad Ralfem Palikiem. W drugiej części zawodów wszystko mogło się zdarzyć, gdyż Palik jeździł znakomicie na treningach, a Pawliczenko nie był stawiany w gronie głównych faworytów i mógł nie wytrzymać presji. Jednak rosyjski saneczkarz uzyskał najlepszy czas drugiego przejazdu i o 0.248 sekundy wygrał z Palikiem. Brązowy medal wywalczył Austriak Wolfgang Kindl, który w drugiej części zawodów utrzymał 3. miejsce. Niespodzianką jest brak na podium Felixa Locha, który zajął 4. lokatę. Lider Pucharu Świata Roman Rjepiłow był 5.

W mistrzostwach Europy 18. miejsce zajął Maciej Kurowski. Jednocześnie było to 22. miejsce w Pucharze Świata. Reprezentant Polski uzyskał łączny rezultat 1:40.011. Względem pierwszego przejazdu polski saneczkarz awansował o jedno miejsce. Po nieudanych przejazdach za Polaka spadli Inars Kivlenieks oraz Chris Mazdzer. Naszego zawodnika wyprzedził 26. po pierwszym ślizgu Johannes Ludwig.

Po dzisiejszych zawodach w czołowej trójce klasyfikacji generalnej nastąpiła jedna zmiana. Wolfgang Kindl o 1 punkt wyprzedził Felix Locha. Prowadzenie utrzymał Roman Rjepiłow, który ma 26 punktów przewagi nad Austriakiem. Tuż za podium plasuje się Semen Pawliczenko. Maciej Kurowski jest na 27. pozycji.

Wyniki mistrzostw Europy jedynek

Wyniki zawodów Pucharu Świata jedynek

Klasyfikacja generalna PŚ jedynek

Za niepowodzenie w jedynkach Niemcy odegrali się rywalom w sztafecie. Gospodarze w składzie Natalie Geisenberger, Ralf Palik i Tobias Wendl/Tobias Artl zostali najlepszą drużyną Europy. Na podium zawodów Pucharu Świata stanęli także Ameykanie (Erin Hamlin, Tucker West, Matt Mortensen/Jayson Terdiman) oraz Austriacy (Miriam Kastlunger, Wolfgang Kindl, Thomas Steu/Lorenz Koller). W mistrzostwach Europy reprezentacja Austrii wywalczyła srebrne medale. Brąz w ME zdobyli Łotysze w składzie Elisa Cauce, Inars Kivlenieks i bracia Sics.

Polacy w składzie Ewa Kuls, Maciej Kurowski i Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski zostali 5. sztafetą Europy. W Pucharze Świata zajęli 8. lokatę. Medalu w zawodach drużynowych nie zdobyli Rosjanie. Mistrz Europy w jedynkach Semen Pawliczenko w sztafecie nie ukończył swojego przejazdu.

Czwarte miejsce zajęli Kanadyjczycy, którzy pozostali liderami PŚ w sztafecie. Reprezentacja z kraju klonowego liścia o 5 punktów wyprzedza Stany Zjednoczone i o 14 punktów Niemców. Polacy wyprzedzili Rosjan i z dorobkiem 88 punktów zajmują 7. pozycję.