ME w saneczkarstwie: Co działo się przed rokiem?

08:47, 31.12.2016 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 13:19, 01.01.2017

W dniach 5-6 stycznia w Konigssee odbędą się mistrzostwa Europy w saneczkarstwie. W pierwszej części zapowiedzi tej imprezy zapraszamy na przypomnienie tego co działo się rok temu w Altenbergu.

Jedynki kobiet

Można z pewnością przyznać, że Niemki w Altenbergu zaprezentowały się poniżej oczekiwań swoich kibiców. Jednak złoty medal został u gospodarzy mistrzostw. Zdobyła go nie bez problemów Tatjana Huefner. Po pierwszym ślizgu niemiecka saneczkarka zajmowała 3. miejsce. W drugim przejeździe Niemka pojechała ponad 0,3 sekundy szybciej od Elizy Cauce i Tatiany Iwanowej. Wielką sensacją był nadzwyczaj dobry start Łotyszki. Cauce prowadziła nawet po pierwszym ślizgu, ale i tak 2. miejsce na ME to jej największy sukces w karierze. Chociaż w czołowej dziesiątce sklasyfikowane zostały 4 Niemki to medal zdobyła tylko Huefner. Występ reprezentantek Polski nie był najlepszy. Natalia Wojtuściszyn zajęła 14. pozycję, a Ewa Kuls była 18., czyli ostatnia wśród sklasyfikowanych saneczkarek.

Jedynki mężczyzn

W zmaganiach jedynek panów z mistrzostwa Europy cieszyli się również Niemcy. Po swoje dopiero drugie w karierze złoto na mistrzostwach Starego Kontynentu w jedynkach sięgnął Felix Loch. Niemiecki saneczkarz wygrał zarówno pierwszy jak i drugi ślizg. Srebro zdobył aktualny lider klasyfikacji Pucharu Świata Roman Rjepiłow, a brąz drugi z Niemców Ralf Palik. Maciej Kurowski zajął 17. lokatę. Szkoda, ponieważ po pierwszym przejeździe plasował się lokatę wyżej. Mateusz Sochowicz nie przebrnął kwalifikacji.

Dwójki

Rywalizacja o najważniejsze krążki w dwójkach nie była rok temu w Altenbergu zbyt ciekawa. Sytuacja panująca w pierwszej trójce po pierwszym ślizgu po drugiej części zawodów nie zmieniła się. Wygrali Toni Eggert/Sascha Benecken, co było niespodzianką wbrew dominacji Tobiasa Wendla i Tobiasa Artla. Wendl z Artlem zdobyli srebrny medal. Na trzecim miejscu uplasowali się Austriacy Peter Penz/Georg Fischler. Nasz kraj reprezentowały aż 3 duety. Najlepiej zaprezentowali się wówczas jeżdżący wspólnie od bardzo niedawna Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski, którzy zajęli 13. pozycję. Artur Petyniak i Adam Wanielista uplasowali się na 16. miejscu. Dwie setne sekundy wolniej od nich pojechali Patryk Poręba i Karol Mikrut.

Sztafeta

W sztafecie każdy zespół wystawił do boju zawodników najlepiej prezentujących się w jedynkach i dwójkach we wcześniejszych zmaganiach. Gospodarze nie mieli dużego wyboru. Tatjana Huefner, Felix Loch i Toni Eggert/Sascha Benecken zdecydowanie pokonali rywali. Szybsza od Huefner była Eliza Cauce, która wraz z Artursem Darznieksem i braćmi Sicsami zdobyła srebro. Brązowy medal wywalczyli Rosjanie: Tatiana Iwanowa, Roman Rjepiłow oraz dwójka Aleksander Denisiew/Władisław Antonow. Polacy w składzie Natalia Wojtuściszyn, Maciej Kurowski i Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski pewnie uplasowali się na 5. miejscu.

źródło: informacja własna/fil-luge.org