Marcel Hirscher i Anna Gasser sportowcami roku w Austrii

13:55, 03.11.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 14:14, 03.11.2017

Alpejczyk Marcel Hirscher został po raz czwarty wybrany na najlepszego sportowca w Austrii. Wśród kobiet w tym plebiscycie triumfowała pierwszy raz snowboardzistka Anna Gasser.

Poprzedni sezon zimowy był dla Marcela Hirschera niezwykle udany. Zwyciężył w Pucharze Świata z dużą przewagą, wygrał również klasyfikacje giganta i slalomu, a z Mistrzostw Świata z Sankt Moritz przywiózł dwa złote medale i jeden srebrny. W głosowaniu na najlepszego sportowca Hirscher zdobył w tym roku 1543 punkty. Na drugim miejscu znalazł się inny przedstawiciel sportów zimowych - skoczek narciarski Stefan Kraft (1192 punkty). Trzecie miejsce zajął tenisista Dominic Thiem, który nieznacznie przegrał z Kraftem (1160 punktów). W czołowej dziesiątce znalazł się również snowboardzista Andreas Prommegeger na 8. miejscu.

Jeszcze pewniej niż Hirscher zwyciężyła w plebiscycie snowboardzistka Anna Gasser. Jest ona pierwszą kobietą uprawiającą snowboard, której udało się zdobyć nagrodę sportowca roku w Austrii. Sezon 2016/2017 był dla Gasser wyjątkowy. Zdobyła kryształową kulę w konkurencjach Big Air oraz AFU (łączna klasyfikacja za half-pipe, Big Air i slopestyle), a w PŚ w slopestyle zajęła trzecie miejsce. W marcowych Mistrzostwach Świata wywalczyła złoty medal w konkurencji Big Air. Wobec takich sukcesów Anny Gasser, wielkich szans nie miała z nią nawet złota medalistka alpejskich MŚ w supergigancie - Nicole Schmidhofer, która zajęła w plebiscycie drugie miejsce. Gasser uzyskała 1594 punkty, natomiast Schmidhofer miała ich 914. Na trzecim miejscu uplasowała się Ivona Dadić startująca w lekkoatletycznym wieloboju (526 punktów).

Również w pozostałych kategoriach wyróżniono kilku zawodników uprawiających sporty zimowe. Objawieniem roku została wybrana Stephanie Venier - srebrna medalistka w supergigancie z alpejskich MŚ w Sankt Moritz. Alpejczycy triumfowali także w kategorii sportowców niepełnosprawnych. Wśród kobiet zwyciężyła Claudia Lösch, a wśród mężczyzn Markus Salcher. Najlepszym sportowcem Olimpiad Specjalnych został Werner Stadelwieser (bieg na rakietach śnieżnych).

Głosujący zdecydowali także, że najlepszą drużyną roku była reprezentacja Austrii kobiet w piłce nożnej. Piąte miejsce zajęła reprezentacja biathlonowa, szóste reprezentacja mężczyzn w skokach narciarskich, ósme reprezentacja narodowa w hokeju na lodzie, a dziewiąte drużyna mieszana w skokach narciarskich.

Źródło: derstandard.at