LGP w Wiśle: Timi Zajc wygrał inauguracyjny konkurs, Dawid Kubacki drugi

19:16, 21.07.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 19:38, 21.07.2019

Timi Zajc potwierdził wysoką formę na początku lata i wygrał pierwszy konkurs indywidualny Letniego Grand Prix 2019. Dawid Kubacki zajął drugie miejsce, a Jewgienij Klimow był trzeci. Na skoczni im. Adama Małysza do drugiej serii udało się awansować do drugiej serii ośmium reprezentantom biało-czerwonych.

Zawody w Wiśle otworzyły indywidualne zmagania podczas Letniego Grand Prix 2019. Najlepszy okazał się Timi Zajc, który potwierdził swoją bardzo wysoką dyspozycję na początku tego lata. W pierwszej serii Słoweniec uzyskał odległość 133,5 m i objął prowadzenie w konkursie. W finałowej serii 19-latek utrzymał prowadzenie, skacząc na 128,5 m. Na drugiej pozycji uplasował się najlepszy z reprezentantów biało-czerwonych Dawid Kubacki. Polak po pierwszej części zmagań na skoczni im. Adama Małysza był klasyfikowany na czwartej lokacie po próbie na odległość 128 metrów. W drugiej serii Kubacki skoczył trzy metry dalej i przesunął się na podium, tracąc ostatecznie do Zajca 6,6 pkt. W czołowej trójce uplasował się również wicelider po pierwszym konkursowym skoku Rosjanin Jewgienij Klimow (135 i 129 metra, 11,1 punktu do zwycięzcy).

Tuż za podium został sklasyfikowany najlepszy z podopiecznych Stefana Horngachera Markus Eisenbichler (próby: 133 i 126 metrów, 4,7 pkt do podium). Drugi z Polaków Piotr Żyła (127 i 126,5 m, 4,8 pkt do trzeciego Klimowa) zamknął czołową piątkę. 32-letni skoczek tak jak Dawid Kubacki poprawił swoją pozycję po pierwszej serii (awans z dziewiątego miejsca). W dziesiątce znaleźli się również Karl Geiger, Keiichi Sato, Junshiro Kobayashi, Tilen Bartol oraz Peter Prevc. Dwunaste miejsce zajął Aleksander Zniszczoł, piętnaste Maciej Kot, dziewiętnaste Kamil Stoch, dwudzieste pierwsze Andrzej Stękała, dwudzieste szóste Jakub Wolny, a trzydzieste Klemens Murańka.