LGP w Hinzenbach: Dawid Kubacki najlepszy, Piotr Żyła trzeci

17:10, 29.09.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 17:35, 29.09.2019

Dawid Kubacki wygrał przedostatnie zawody indywidualne cyklu Letniego Grand Prix 2019. W Hinzenbach wyprzedził ostatecznie drugiego w konkursie Philippa Aschenwalda oraz trzeciego Piotra Żyłę. W czołowej piątce uplasował się także Maciej Kot.

W świetnym stylu zaprezentowali się reprezentanci biało-czerwonych podczas konkursu w Hinzenbach zaliczanego do klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix. Już po pierwszej serii zmagań kibice mogli być bardzo zadowoleni - na trzech pierwszych lokatach plasowali się Polacy - Dawid Kubacki po skoku na odległość 92 metrów wyprzedzał o 4,8 punkta Macieja Kota i o 5,5 Piotra Żyłę. Do drugiej serii awansowali także Kamil Stoch (12 lokata), a także Jakub Wolny (21). Jedynie Paweł Wąsek zakończył start w Hinzenbach po pierwszym skoku.

W finałowej części zawodów w Austrii biało-czerwoni potwierdzili wysoką dyspozycję przed końcem zmagań latem. Kubacki uzyskał odległość o sześć metrów krótszą, co i tak pozwoliło mu na odniesienie triumfu w dzisiejszym konkursie. Zawodnik z Nowego Targu tym samym zachował stuprocentową skuteczność w stawaniu na podium podczas tegorocznego LGP - trzykrotnie wystartował i trzykrotnie został sklasyfikowany w czołowej trójce. Na drugie miejsce, z piątego po pierwszej serii, przesunął się reprezentant Austrii Philipp Aschenwald. 23-latek stracił do Dawida 3,8 pkt. Pozycję na podium zachował również drugi z Polaków Piotr Żyła, który z kolegą z reprezentacji przegrał o 5,8 punkta. Tuż za najlepszą trójką uplasował się zwycięzca kwalifikacji Gregor Schlierenzauer, zaś piątkę zamknął kolejny z biało-czerwonych zawodników Maciej Kot. W dziesiątce znaleźli się również Stefan Kraft, Peter Prevc, Michael Hayboeck, Anze Lanisek i Yukiya Sato. Ostatecznie trzynasty był Stoch, a dwudziesty czwarty Wolny. Ryoyu Kobayashi ukończył zawody dopiero na dwudziestej lokacie.

Przed ostatnimi zawodami w tegorocznym Letnim Grand Prix prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Yukiya Sato. Na drugie miejsce awansował za to Dawid Kubacki. Polak traci do Japończyka zaledwie dziesięć punktów i w Niemczech może się okazać, że to reprezentant biało-czerwonych wygra letni cykl - drugi raz w karierze (poprzednio triumfował w 2017 r.). Na trzecim miejscu znajduje się Timi Zajc ze stratą 24 punktów do Sato. Czołową dziesiątkę zamyka Piotr Żyła.