LGP w Hinterzarten: Niesamowity Stoch, rewelacyjny Peier

19:03, 28.07.2018 Jarosław Gracka Aktualizacja: 19:15, 28.07.2018

Drugie z rzędu zwycięstwo w konkursach rozgrywanych w cyklu LGP odniósł Kamil Stoch. W niemieckim Hinterzarten polski mistrz wyprzedził Niemca Karla Geigera i rewelację sezonu letniego - Szwajcara Kiliana Peiera.

Te bardzo udane dla naszych reprezentantów Stoch wygrał w cuglach - osiągając 110 i 106,5 metra łącznie zdobył 271,1 pkt. Drugi Geiger stracił sporo (104 i 99 m/256,3 pkt), niewiele wyprzedzając trzeciego dziś Kiliana Peiera, który po świetnym konkursie w Wiśle zaliczył dziś... jeszcze lepszy wynik. Po skokach na odległość 104 i 100,5 m przegrał drugie miejsce ledwie o pół punktu. Tuż za podium uplasował się Piotr Żyła (105 i 102 m/252,6 pkt), zaś piąty był dobrze tu skaczący przez cały czas Rosjanin Jewgienij Klimow (102,5 i 100 m / 250,7 pkt) - co ciekawe pierwsza piątka w ostatecznym rozrachunku była identyczna z pierwszą piątką pierwszej serii. Dalej zaczęły się przesunięcia - Stefan Hula był szósty i awansował względem pierwszej serii o jedną pozycję (101,5 i 100 m / 248,8 pkt). Pierwszą dziesiątkę uzupełnili dość niespodziewanie Japończyk Naoki Nakamura (awans o dwie pozycje po skokach na odległość 102,5 i 99 m / 248,7 pkt), czwarty z Polaków Jakub Wolny (awans z dwunastej pozycji, 103 i 100 m / 247,5 pkt), drugi z reprezentantów gospodarzy Andreas Wank (jedno miejsce do góry, 101,5 i 97,5 m / 246 pkt) i - prawem serii - piąty już biało-czerwony Dawid Kubacki (awansował o pięć oczek skacząc 101 i 97,5 m zamknął dziesiątkę z notą 244,4 pkt). Jedynym Polakiem, który nie zmieścił się w pierwszej "10" był Maciej Kot (miejsce siedemnaste).

W ramach ciekawostek: największy awans względem pierwszej serii zajął Alex Insam (z 19. na 11. pozycję), największy spadek: Gregor Schlierenzauer (z czternastego miejsca dziewięć pozycji w dół). Kamil Stoch wygrywając swe dziewiąte letnie zawody awansował na piąte miejsce klasyfikacji wszech czasów. Karl Geiger zaliczył trzecie podium, zaś Kilian Peier na nim zadebiutował.