Zamknij

Letni raport alpejski - wrzesień #2

10:00, 10.09.2018 Jarosław Gracka
Skomentuj

fot. Stefan Brending via Wikimedia Commons / CC BY SA

W pierwszym pełnym tygodniu września odbyły się zawody w narciarstwie alpejskim na dalekim kontynencie południowoamerykańskim (chilijskie La Parva) oraz na tzw. antypodach (a dokładnie w nowozelandkich miejscowościach Mt Hutt i Cadrona). Niegdyś w tych krajach odbywały się zawody najwyższej rangi, dawno już niestety tak nie jest, co nie znaczy, że sport omija te kurorty.

W Mt Hutt rywalizowali supergiganciści i supergigancistki. Najpierw 5 września odbyły się zarówno wśród panów, jak i pań po dwa zawody w ramach Pucharu Australii i Nowej Zelandii. Panie stawały do rywalizacji w niezbyt silnej obsadzie - w obu zawodach wystąpiło tylko siedem zawodniczek z Australii, Nowej Zelandii i Korei Południowej i w obydwu pierwsza trójka wyglądała tak samo - składała się z Nowozelandek Alice Robinson, Alexandry Hull i Georgii Bushell. Jako, że były to pierwsze zawody w supergigancie w cyklu tak też wygląda pierwsza trójka tej dyscypliny. W klasyfikacji generalnej prowadzi Robinson, która wyprzedziła dotychczasową liderkę Szwajcarkę Charlotte Chable, trzecie miejsce zajmuje jeszcze inna Nowozelandka Piera Hudson. Co ciekawe, w latach 90. kraj ten miał medalistkę olimpijską (Annelise Cobeger) i wielokrotną zwyciężczynię zawodów PŚ (Claudię Riegler) - dziś tylko w pucharach niskiej rangi można Nowozelandki zobaczyć w czołówce. Warto dodać, że w identycznej obsadzie rozegrano też zawody w ramach mistrzostw Nowej Zelandii - z identyczną obsadą i identyczną pierwszą trójką.

Zawody męskie były jednak znacznie mocniej (co nie znaczy, że bardzo mocno obsadzone). Zgłoszono do nich 23 zawodników, wśród których nie brakowało reprezentantów Austrii czy Szwajcarii. Pierwsze zawody w ramach Pucharu Australii i Nowej Zelandii wygrał Maarten Meiners (Holandia) przed Christianem Borgnaesem (Austria). Trzeci był reprezentant gospodarzy Willis Feasey. W drugich zawodach zmienił się tylko zawodnik na trzecim stopniu podium (był to Szwajcar Daniele Sette). W klasyfikacji supergiganta Pucharu Australii i Nowej Zelandii prowadzi - oczywiście Meiners przed Borgnaesem, trzeci jest Feasey. W klasyfikacji generalnej prowadzi Słowak Adam Zampa przed Meinersem i Belgiem Samem Maesem. W mistrzostwach Nowej Zelandii znów zmienił się tylko zawodnik nr 3 - tym razem został nim Austriak Moritz Marko. Miały odbyć się też w Mt Hutt zawody mistrzostw Nowej Zelandii juniorów, ale zostały odwołane.

Wyniki 1 supergiganta kobiet

Wyniki 2 supergiganta kobiet

Wyniki 1 supergiganta mężczyzn

Wyniki 2 supergiganta mężczyzn

Wyniki mistrzostw Nowej Zelandii kobiet

Wyniki mistrzostw Nowej Zelandii mężczyzn

Klasyfikacja Pucharu Australii i Nowej Zelandii mężczyzn i kobiet

W chilijskim La Parva rywalizowano w zjeździe i supergigancie w ramach Pucharu Ameryki Południowej. Na starcie zjazdu kobiet 4 września stanęło siedemnaście zawodniczek. W pierwszym najlepsza okazała się Rosjanka Aleksandra Prokopiewa przed Australijką Gretą Small i legendarną Argentynką Macareną Simari Birkner (na zdjęciu). W drugich zawodach tego samego dnia pierwsze dwa miejsca były identyczne, trzecia zaś była reprezentująca Andorę Cande Moreno Becerra. Wśród panów na sporą liczbę 46. startujących (wśród których nie brakowało znanych ze startów w PŚ) wygrał w pierwszych zawodach Dominik Schwaiger (Niemcy) przed Francuzem Blaisem Giezendannerem ex aequo z Serbem Marko Vukicevicem. W drugich zawodach triumfował Słoweniec Klemen Kosi przed Schwaigerem i kolejnym Niemcem Josefem Ferstlem (który był jednym z lepszych zjazdowców zeszłego sezonu PŚ!). Dzień później rozgrywano supergiganty: wśród pań w pierwszych zawodach wygrała Prokopiewa przed Macareną Simari Birkner i Francuzką Julie Perrier w drugich Prokopiewa okazała się również najlepsza, ale za nią na podium stanęły Andorka Carmina Pallas i Argentynka Francesca Baruzzi Fariol. U mężczyzn w obydwu zawodach pierwszą trójkę wypełnili zawodnicy znani i cenieni w PŚ (podobnie jak w zjeździe): w pierwszych Za Niemcami Andreasem Sanderem i Thomasem Dressenem uplasował się Francuz Johan Clarey. W drugich podium zajęli kolejno Clarey, Brice Roger (Francja) i Kosi.

W klasyfikacji generalnej kobiet prowadzi Argentynka Francesca Baruzzi Farriol przed wspominaną już Macareną oraz Prokopiewą. W zjeździe Prokopiewa prowadzi przed Small i Macareną, zaś w supergigancie Prokopiewa przed Perrier i Rumunką Ania Monicą Caill. Wśród panów w klasyfikacji generalnej prowadzi Cristian Javier Simari Birkner (oczywiście Argentyna) przed Kosim i Chilijczykiem Diego Holscherem. W zjeździe prowadzi Schwaiger przed Kosim i Vukicevicem zaś w supergigancie Clarey przed Dressenem i Kosim.

Wyniki 1 zjazdu kobiet

Wyniki 2 zjazdu kobiet

Wyniki 1 zjazdu mężczyzn

Wyniki 2 zjazdu mężczyzn

Wyniki 1 supergiganta kobiet

Wyniki 2 supergiganta kobiet

Wyniki 1 supergiganta mężczyzn

Klasyfikacja generalna mężczyzn i kobiet

7 września odbyły się też FIS-owskie zawody w gigancie w nowozelandzkim Cardonie. W pierwszych wygrała Hudson przed Robinson i Szwajcarką Larą Zuechner, w drugich za Robinson i Hudson znalazła się Brytyjka Charlie Guest. Wśród panów pierwszy gigant wygrał Szwajcar Nicholas Iliano przed ex aequo Meinersem i Nowozelandczykiem Adamem Barwoodem, w drugim podium utworzyli Sette przed Barwoodem i Meinersem.

Wyniki 1 giganta kobiet

Wyniki 2 giganta kobiet

Wyniki 1 giganta mężczyzn

Wyniki 2 giganta mężczyzn

źródło: własne

 

 

 

 

(Jarosław Gracka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%