Kwalifikacje olimpijskie łyżwiarzy szybkich - brak brązowej drużyny z Soczi

13:20, 11.12.2017 Anna Felska Aktualizacja: 21:26, 10.01.2018

fot: zimbio.com

W minionych weekend zakończyły się kwalifikacje do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang dla łyżwiarzy szybkich. Po zawodach Pucharu Świata w Salt Lake City już wiadomo, że polscy panczeniści zdobyli 20 kwalifikacji olimpijskich. Niestety do biegu drużynowego nie zdołali awansować brązowi medaliści w tej konkurencji z Soczi.

O kwalifikacje do rozpoczynających się za 60 dni igrzysk w Pjongaczang łyżwiarze mogli walczyć do ostatnich zawodów Pucharu Świata w Salt Lake City. Polakom udało się zdobyć ich 20, choć kwalifikacje te nie są imienne. Oznacza to, że może jeszcze dojść do pewnych zmian w składzie naszej reprezentacji. Najlepiej spisali się sprinterzy, którzy na dystansie 500 i 1000 m wywalczyli po trzy miejsca na każdym z dwóch tych dystansów. Tyle samo miejsc przysługuje nam na dystansie 1500 m.

Lista wywalczonych kwalifikacji:

500 m

Kobiety: Natalia Czerwonka (Kaja Ziomek 6. miejsce na liście rezerwowych)

Mężczyźni: Artur Waś, Piotr Michalski, Artur Nogal

1000 m

Kobiety: Natalia Czerwonka (Karolina Bosiek 2. miejsce na liście rezerwowych)

5000 m (mężczyźni)

Jan Szymański (Adrian Wielgat 5. miejsce na liście rezerwowych)

Bieg masowy

Kobiety: Magdalena Czyszczoń (Luiza Złotkowska 1. miejsce na liście rezerwowych)

Mężczyźni: brak kwalifikacji (Konrad Niedźwiedzki 1. miejsce na liście rezerwowych)

Wyścig drużynowy

Kobiety: Karolina Bosiek, Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska

Mężczyźni: brak kwalifikacji (pierwsze miejsce w gronie rezerwowych)

Największym ciosem dla zawodników i kibiców jest brak awansu dla męskiej drużyny. Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański i Zbigniew Bródka w Soczi zdobyli w rywalizacji drużynowej brązowy medal. Słabe występy w poprzednim i na początku tego sezonu sprawiły, iż nie staną do walki o obronę medalu. - Dramat! Jesteśmy poza Igrzyskami w biegu drużynowym! Dzisiaj zakończyła się pewna era! To był nasz ostatni występ w takim składzie i jest mi bardzo przykro, że zawiedliśmy nie tylko siebie ale i wielu kibiców. Wszystko poświęciliśmy dla drużyny! Przygotowania do biegów indywidualnych odsunęliśmy na bok ale to nie wystarczyło. Dzięki Jan Szymański i Zbigniew Bródka za tyle lat walki i emocji! - komentował we wpisie na Faceboku tuż po ostatnich zawodach w Salt Lake City Konrad Niedźwiedzki.

Srebrnego medalu za to będą bronić nasze łyżwiarki, które w Soczi uległy tylko Holenderkom. Wcześniej w 2010 roku w Vancouver zdobyły brąz. Teraz staną przed szansą wywalczenia trzeciego medalu na igrzyskach z rzędu. Tytułu mistrza olimpijskiego na dystansie 1500 będzie mógł również bronić Zbigniew Bródka. Choć od czasu igrzysk w Soczi nasz łyżwiarz nie odnosił spektakularnych sukcesów, kibice wierzą, że znów uda mu się przygotować olimpijską formę na rywalizację w Pjongczang.

źródło: sport.onet.pl / informacja własna