Kim jest Polak, który stanął na podium w PŚ w snowboardzie? Poznajcie Oskara Kwiatkowskiego

20:34, 10.03.2018 Franek Damboń

Zapewne większość polskich kibiców sportów zimowych dziś dowiedziała się, kim jest zawodnik, który podczas PŚ w snowboardzie w slalomie gigancie równoległym odniósł największy sukces, jakim jest zajęcie 2. miejsca w szwajcarskim Scuol.

Oskar Kwiatkowski to snowboardzista urodzony 25 kwietnia 1996 w Zakopanem. Jest studentem krakowskiego AWF. Ma dopiero 21 lat i jest uznawany za jeden z dużych talentów, który ma szanse zdobywać medale na MŚ, czy ZIO. Mając 17 lat w 2013 r., zachwycił podczas w 2013 r. zawodów podczas Europejskiego Festiwalu Europy Młodzieży Olimpijskiej w Rumuńskim Braszowie, gdzie zajął 2. miejsce.

Niestety, 10 lutego 2016 r. Oskar Kwiatkowski brał udział w wypadku samochodowym, gdzie prowadzący przez sportowca samochód wpadł w poślizg, uderzając w jadący z przeciwka autobus. W wyniku tego wypadku snowboardzista doznał pęknięcia obręczy biodrowej i w dwóch miejscach kręgosłupa oraz złamał 7 żeber. Na szczęście zawodnik już po 6. dniach opuścił szpital, kontynuując swoją rehabilitację w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej w Warszawie. Ten wyżej opisany wypadek uniemożliwił sportowcowi wzięcie udziału w Mistrzostwach Świata Juniorów odbywających się w Słowenii.

W 2017 r. zawodnik w pełni wrócił do pełni zdrowia, osiągając sukcesy. Oskar Kwiatkowski zdobył srebrny medal podczas uniwersjady w Ałmacie. W slalomie równoległym podczas Mistrzostw Świata w hiszpańskiej Sierra Nevadzie snowboardzista zajął wysokie 12. miejsce. W trwającym zimowym sezonie olimpijskim ten sportowiec zajął dobre 20. miejsce podczas Pucharu Świata w słoweńskiej Rogli. Przed ZIO w Pjongczang zawodnik ten ośmiokrotnie zajmował miejsca w czołowej "30" Pucharu Świata. W debiucie podczas tegorocznych IO 21-latek zajął 13. miejsce, a warto dodać, że w czołowej "16" był zaledwie jeden młodszy od niego zawodnik.

Na koniec warto dodać, że zawodnik mimo ogromnego talentu ma jeszcze problemy z odpowiednim przygotowaniem mentalnym. Jak mówił w wywiadzie z Tomaszem Kalembą z Onetu, jego aktualne przygotowanie fizyczne jest dobre, ale cały czas musi pracować nad psychiką. Mamy nadzieje, że w przyszłym sezonie nasz perspektywiczny sportowiec będzie częściej gościł na podium w zawodach Pucharu Świata, a podczas Mistrzostw Świata sprawi miłą niespodziankę, stając na podium.

Źródło: Gazetakrakowska.pl, Onet.pl