Kanadyjczycy przeciw igrzyskom w Calgary

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma poważny problem. Z walki o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku wypada kanadyjskie Calgary. W grze pozostają dwie niepewne kandydatury: Sztokholmu i Mediolanu/Cortiny d’Ampezzo. 

Według nieoficjalnych informacji dostępnych na stronie vote2018.calgary.ca we wczorajszym głosowaniu mieszkańcy Calgary zdecydowali, iż są przeciwko organizacji igrzysk olimpijskich. Na „nie” zagłosowało ponad 56 %.

Pełne nieoficjalne wyniki głosowania

  • Jestem „za” organizacją igrzysk przez Calgary – 43,6 % (132 832 głosów)
  • Jestem „przeciw” organizacji igrzysk – 56,4 % (171 750 głosów)
    Łączna liczba uprawnionych do głosowania: 767 734
    Łączna liczba oddanych głosów: 304 774

W tej sytuacji oficjalnie nadal o organizację starają się:  Sztokholm oraz wspólna włoska kandydatura Mediolanu i Cortiny d’Ampezzo. Jednak i te miasta nie pozostają bez problemów. Włosi nie otrzymali pełnego finansowego wsparcia od rządu, a niedawno z idei wspólnej organizacji igrzysk wycofał się Turyn. W Sztokholmie natomiast w październiku koalicja partii centroprawicowych i zielonych podpisała umowę, iż mieszkańcy stolicy Szwecji nie zostaną obciążeni podatkami za organizację igrzysk. W tej sytuacji również i te kraje mogą wycofać swoje kandydatury. Wcześniej zrobili to: Sion, Graz oraz Sapporo. Erzurum nie otrzymało natomiast poparcia MKOL.

Decyzję kto zorganizuje Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2026 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma podjąć podczas sesji 23 czerwca 2019 roku w Lozannie.

źródło: vote2018.calgary.ca / PAP

Anna Felska

Zastępca Redaktora Naczelnego at Sportsinwinter.pl
Anna Felska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.